USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

16 Kasım 2022 Dünya KOAH Günü “SAĞLIKLI NEFES, SAĞLIKLI YAŞAM”

Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz 16 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) önemi konusunda yaptığı açıklamada “Tüm dünyada KOAH nedenli ölüm sayısı 2019'da 3,22 milyonu bulmuş ve ölüm sayısı 2007 ile 2017 arasında %17,5 artmıştır” dedi.

16 Kasım 2022 Dünya KOAH Günü  “SAĞLIKLI NEFES, SAĞLIKLI YAŞAM”
15-11-2022 16:53
15-11-2022 16:54
Google News

Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz 16 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) önemi konusunda yaptığı açıklamada “Tüm dünyada KOAH nedenli ölüm sayısı 2019'da 3,22 milyonu bulmuş ve ölüm sayısı 2007 ile 2017 arasında %17,5 artmıştır” dedi.

 

Tokat İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz KOAH’ın, kalıcı solunumsal yakınmalarla birlikte nefes alıp vermede zorluk ile karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığı olduğunu söyleyerek, hastalığın, dünyada yetişkin nüfusun 10'da 1'ini etkilediğin ve dünya çapında en yaygın üç ölüm nedeninden biri olduğunu aktardı.

Tüm dünyada KOAH nedenli ölüm sayısının 2019'da 3,22 milyonu bulduğunu ve ölüm sayısının 2007 ile 2017 arasında %17,5 arttığını belirten İl Müdürü Nergiz, açıklamasında şu bilgileri verdi;

Günümüzde tütün kullanımı yanında, iç ve dış ortamda fosil yakıt (odun, kömür, petrol, gaz) ile biyokütle (bitki sapları, tezek vb) dumanına ve hava kirliliğine maruz kalma da önemli risk faktörlerini oluşturmaktadır. Yetersiz beslenme, enfeksiyonlar ve/veya iç ve dış ortam kirleticilerine pasif maruz kalmaya bağlı olarak doğumdan önce ve sonra akciğer gelişiminin geri kalması da KOAH'a yol açabilir. Artan şehirleşme, kötüleşen hava kalitesi ve artan tütün kullanım oranları da çoğu düşük ve orta gelirli ülkelerde bu faktörlere maruz kalma riskini artırmaktadır. Bu risk faktörlerine maruziyetin azaltılması, KOAH'ın gelecekteki yükünü azaltmak için esastır.

KOAH, BASİT TESTLERLE BELİRLENEBİR

KOAH erken yaşta başlayabilir ve genç bireyleri etkileyebilir. KOAH öncesi koşulların farkına varılması, önlenmesi, hasta olanların erken teşhisi ve uygun tedavi yaklaşımları önemlidir. KOAH’da en sık görülen yakınmalar; öksürük, balgam, nefes darlığı ve bazı olgularda yorgunluk hissidir.  Hastanın yakınmaları hastalığın ilerlemesi ile daha da artarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. KOAH'ın tanısı, sağlık kurumlarında basit ağrısız bir test olan “nefes ölçüm testi” ile kolayca konulabilir.  Teşhisin doğrulanması, solunum fonksiyon testleri kullanılarak hava akımında azalmaya yol açan tıkanıklığın belirlenmesine bağlıdır.

TANI VE TEDAVİ

KOAH tanısı konulan kişilerin tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını bırakmaları, zararlı toz ve gaz içeren ortamlardan, hava kirliliğinden uzak durmaları, sağlıklı beslenmeleri ve günlük egzersiz yapmaları gereklidir. Yoksulluk ve sağlıkta eşitsizliklerle mücadele kitlesel önlemler için önemlidir.

KOAH tedavisinde nefes açıcı özellikte “inhaler” olarak adlandırılan solunum yolu ile uygulanan ilaçlar ile hava yollarındaki daralmanın azaltılıp hastanın olabildiğince rahatlatılması amaçlanmaktadır. Solunum yetmezliği olan KOAH’lı hastalarda evde oksijen tedavisi ve/veya evde solunum cihazı tedavisi gibi tedavilere ihtiyaç olabilmektedir. Son yıllarda KOAH hastalarının çok küçük bir alt grubunda, ehil ellerde yapılması gereken bronkoskopik tedaviler, hastalığın etkilerini geçici bir süre giderebilen tedavilerdir ve hastalığı ortadan kaldırmazlar.

Hastalığın seyrini kötüleştiren, hatta ölümlere neden olan alevlenmelerden ve zatürreden korunmak için grip ve zatürre aşılarının yaptırılması ve nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin düzgün uygulanması gerekir. Bu tedavilerin yanı sıra sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin ve gerekirse akciğer rehabilitasyonu uygulanması hastaların günlük yaşamlarının daha kaliteli hale gelmesini sağlar.

BU YILIN TEMASI “SAĞLIKLI NEFES, SAĞLIKLI YAŞAM”

Bu yıl 16 Kasım 2022’de gerçekleştirilecek olan Dünya KOAH Günü teması “Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam” olarak belirlenmiş olup yaşam boyu akciğer sağlığının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır.

Akciğerleri sağlıklı tutmak ve sağlıklı nefes alabilmek için;

•          Tütün ve tütün ürünlerini kullanmayın.

•          Düzenli ve dengeli beslenin.

•          Düzenli egzersiz yapın.

•          Soluduğunuz ortam havasını temiz tutun.

•          Maskenizi takın.

•          Yaş grubunuza uygun aşınızı olun.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
17.07.2023
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA