USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Türk Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Erdoğan Dal, sağlık çalışanları için ek ödeme yönetmeliği yayınlamasını istedi.

Türk Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Erdoğan Dal, sağlık çalışanları için ek ödeme yönetmeliği yayınlamasını istedi.
05-02-2013 10:01
Google News

Türk Sağlık Sen Tokat Şube Başkanı Erdoğan Dal, sağlık çalışanları için ek ödeme yönetmeliği yayınlamasını istedi.

 

 

Dal, yaptığı yazılı açıklamada,  sağlık çalışanlarının hakları söz konusu olunca    idarelerin kılının kıpırdamadığını söyledi. Dal,  “Konu çalışanın alın terine gelince işler ağırdan alınıyor, çalışanların mağduriyeti umursanmıyor. Sorun olacağı baştan bilinse bile bir takım düzenlemeler ne yazık ki bir türlü hayata geçmiyor.” dedi.

 

Yeni ek ödeme yönetmeliğinin yayınlanmamasının  da bu tür vakaların sonuncusu olduğunu dile getiren Dal, “ Hepinizin bildiği gibi Sağlık Bakanlığı teşkilat yapısını düzenleyen 2 Kasım 2011’de yayınlanan 663 Sayılı KHK uyarınca hazırlanan ek ödeme yönetmeliği 17 Ağustos 2012’te yürürlüğe girmişti.

 

 Söz konusu yönetmelikte 12/5/2006 tarihli ve 26166 sayılı ek ödeme yönetmeliğinin yürürlüğünün 31 Aralık 2012 tarihinde sona ereceği düzenlenmişti.

 

Aradan 5 aylık süre geçmesine  rağmen ne yazık ki ek ödeme yönetmeliği yayınlanmamıştır. Ortada bir yönetmelik olmayınca Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu işin kolayını bulmuş yeni yönetmelik yayınlanana kadar döner sermaye ödemeyin sadece ek ödeme verin diye kurumlara yazı göndermiştir.  Yani Yeni yönetmelik yayınlanan kadar hastanelerde döner sermayeler ödenmeyecektir.

 

 5 Ayda bir yönetmelik yayınlayamayarak beceriksizliklerinin faturasını çalışanlara yüklemişlerdir. Kervan yolda düzülür mantığının bile bir adım ötesine geçerek Kervan kaldığı yerde arkadan gelen kervana katılır gibi bir tuhaf tutum içerisine girmişlerdir. Çok Merak ediyoruz; 5 ayda bir yönetmelik yayınlamak bu kadar mı zordur ? Niçin çalışanları mağdur etme hastalığından bir türlü Sağlık Bakanlığı kurtulamamaktadır ?

 

Biz yönetmeliği hazırlayamadık, çalışanlara döner sermaye vermeyin demek idarenin çalışanlara karşı sorumluluğunu yerine getirmemesidir. Bunun hukukta da cezası vardır. Bunu hazırlamayanlar çalışan vicdanında da mahkum olmuşlardır.  Biz yeni dönemde sağlık çalışanlarının memnuniyeti ile ilgili çalışmalar beklerken, Yeni Bakandan bu yönde adımlar atmasını umarken böyle bir işin yapılması çalışanları üzmüştür.  Artık bir an önce bu yönetmelik yayınlanmalı ve sağlık çalışanları mağdur edilmemelidirler.

 

Burada dikkat çekmek istediğimiz bir başka konuda bu yönetmelikte çalışanları adına değişiklikler yaparak döner sermaye sistemindeki adaletsizliklerin ve haksızlıkların giderilmesidir.  Çalışma barışını bozan, çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olan düzenlemelere de bir an önce son verilmelidir.  Çalışanları mutlu edecek onların, beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliği hayata geçirilmelidir. “ dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA