USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Tokat Vicdan Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tüze, ekmek israfının önüne geçmek için Tokat Belediyesi’nden ekmek kutusu koyarak, israfın önüne geçilmesini istedi.

Tokat Vicdan Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tüze, ekmek israfının önüne geçmek için Tokat Belediyesi’nden  ekmek kutusu koyarak, israfın önüne geçilmesini istedi.
26-01-2013 10:14
Google News

Tokat Vicdan Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tüze, ekmek israfının önüne geçmek için Tokat Belediyesi’nden  ekmek kutusu koyarak, israfın önüne geçilmesini istedi.

Tüze, yaptığı yazılı basın açıklamasında Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın  ekmek israfı hususuna dikkat çekmesini, son dönemlerdeki en mühim açıklamalardan biri olarak değerlendirdiğini söyledi. Zira Türkiye’de bu meselenin, hem içtimai açıdan ne denli duyarsız olabilindiğini,  hem de israfın haram olduğu dinimizin, göz göre göre nasıl geri plana atıldığını ayan ettiğini ifade eden Tüze, açıklamasında şunları söyledi.

“Bu hafta cuma hutbesinde de bahis konusu edilen ekmek israfı, ülkemizde dehşet verici boyutlara ulaşmıştır. Günde takriben 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığı ve bunun memleketimize, yılda yaklaşık 700 milyon dolar maddi kayıp oluşturduğu düşünülürse; durumun vahameti daha net şekilde anlaşılacaktır.

Düşük gelir gruplarında ekmek tüketimi fazla olmasına karşın israf daha az olmakta, gelir düzeyi yükseldikçe, ekmek tüketimi azalmakta; ancak israf artmaktadır. Ekmeğin çöpe atılmasındaki faktörler gereğinden fazla ekmek satın alınması, satın alınan ekmeğin uygun koşullarda saklanmaması ve kalitesinin düşük olması şeklinde sıralanıyor. Ekmek israfında yüzde 70anı ile yemekhaneli işyerleri, hastane, yatılı okul, öğrenci yurdu, otel ve lokantalar ilk sırada yer almaktadır. Ülkemizde bu israf yok edilebilirse bu maddi kaynak ile 500 okul,  80 hastane inşa edilebileceği belirtilmektedir.

Burada dikkat çekmemiz gereken başka bir mesele de ekmek israfını önleme ile alakalı kampanyanın başbakanımız tarafından başlatılmış olmasıdır. Bu, her ne kadar sevindirici bir gelişme olsa da bu tip faaliyetlere sivil toplumun ve halkın öncülük etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bir takım belediyelerin, başbakanın israf çıkışından sonra şehirlerine “ekmek kutusu” koyarak, kaybın önüne geçmeye çalıştığına şahit oluyoruz. Bunu kendi belediyemizden de beklememizin yanı sıra; talimat ve yönlendirme gelmeden, bu tip faaliyetlerin gerçekleştirilmesi gerektiği kanısındayız.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA