15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı düzenlendi

16.7.2020
1507 kez Okunmuştur.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde  Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa katıldı. 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Konservatuvarı üyelerinin müzik dinletisi ile devam etti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişinin ardından 15 Temmuz gecesinde yaşanılan  videolar sunuldu.

 

SpTokat Projesi kapsamında atletizm ekibinin 2500 metre koşarak getirdiği  sancak, Vali Dr. Ozan Balcı ‘ya teslim edildi. 

 

Program İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müzik Öğretmenlerinin  Tek Yürek müzik dinletisi ile devam etti.

 

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, Türk milletinin 15 Temmuz gecesi bir destan yazdığını söyledi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, “Bugün biz Demokrasi ve Milli birlik günü için bir araya geldik. Zamanı geriye sardığımızda bundan 4 yıl önce bir 15 Temmuz gecesi hain terör örgütü devletimize milletimize kastetmek istedi. Bayrağımıza vatanımıza kast etmek istedi. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk Milleti doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle güneylisiyle, kadınıyla erkeğiyle, bir büyük mücadele vererek destan yazdı. Canı kanı pahasına yazdı. Şehitler verdi gaziler verdi. Tarlada çiftçimiz çalışıyorsa, fabrikada işçimiz çalışıyorsa, biz sokaklarda hür ve özgür bir şekilde dolaşıyorsak bunu başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimize, gazilerimize ve onların fedakar ailelerine borçluyuz. Gerçekten destan yazmışlardır, büyük bir mücadele örneği vermişlerdir.

15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminden çıkarmamız gereken dersler var. Türk milleti liderine inandığı ve güvendiği zaman yapamayacağı hiçbir şey yok. Devleti, milleti, bayrağı özgürlüğü istikbali için, Türk Milleti özgürlüğünü bağımsızlığını gerçekten çok seviyor. Kast etmek isteyenlere karşı da gerekse kanıyla fedakarlıktan çekinmeyeceğini de göstermiştir. Türk milleti aynı zamanda da büyük bir millet olduğunu göstermiştir. Darbe oldu ama pirincin içersinden taşı eler gibi kahraman silahlı kuvvetlerimiz içersinden de hainleri ayıkladı. Milletin bağrından çıkandusuna da sahip çıktı. Şuanda polisimizle beraber hem yurtdışında hem de yurtiçinde ülkemizin birliği, bağımsızlığı için fedakarca çalışıyor, mücadele ediyor. Türk milleti neyi gösterdi ve neyi kanıtladı; bir ve beraber olduğu zaman üstesinden gelemeyeceği hiçbir mesele olmadığını gösterdi. Bu darbe girişiminden bir şey daha öğrenmiş olduk; Türk milleti asırlardan beri akan bir birikime sahip. İlimiyle irfanıyla ben buna derin millet bilinci ve aklı diyorum. Türk milleti ve devletin bütün kurumları 83 milyonun hepsine ait devletin bütün kurumlarının hiçbir gruba örgüte yapıya ait olmayacağını kanıtladı. Bu da Türk milletinin büyük bir millet olduğunun göstergesi. Mensup olmaktan gurur duyduğumuz Türk milleti bunların hepsini kanıtladı. Türk milleti bir de şunu kanıtladı; bu coğrafya bin yıldır Müslüman Türk coğrafyası olarak devam ediyor. İnşallah kıyamete kadar da canları ve kanları pahasına milletimiz aynen bu şekilde devam ettirecek. Türk milleti neyi kanıtladı; demokrasiye ve milli iradeye ne kadar bağlı olduğunu kanıtladı. Demokrasi ve milli iradeye kast etmek isteyenlere karşı canı pahasına mücadele edeceğini gösterdi. Bunun dışında Türk milleti bir umut oldu, direniş gösterdi ve bizim geleceğe daha umutlu bakmamızı sağladı. Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 hedefleri doğrultusunda giderken Cumhuriyetimiz 100. kuruluş yıldönümü 2053-2071 inşallah hep beraber birbirimizi sevdikçe sarıp sarmaladıkça, içerdeki ayrılıkları unuttuğumuz sürece, birbirimize daha çok kıymet ve değer verdiğimiz sürece bu ülke değil, bu coğrafyanın yıldızı, güneşi gibi parlayacak. Bunu Türk milleti bize göstermiş oldu. Allah inşallah bu günleri bize bir daha göstermesin. Biz birlik ve beraberliğimize sahip çıktığımız, devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktığımız sürece, ay yıldızlı bayrağımızın altında hep beraber oturacağız, yaşayacağız, üreteceğiz ve paylaşacağız. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Birliğimizi beraberliğimizi daim etsin.  Türkiye bir elmas gibi parlayacak. Ulaşımdan iletişime, enerjiden tarıma, hayatın ve yaşamın her alanında dev adımlar atacak Kafkasya’nın, Ortadoğunun, Balkanların ve bu coğrafyadaki bütün insanların yıldızı ve umudu olacak. “dedi.

 

Kasidelerin, ilahilerin okunup duaların edildiği program salaların okunması ile son buldu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.07.2020
Güncelleme Tarihi : 16.07.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar