USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Vali  Balcı, Basın Mensuplarına Tokat Gündemini Değerlendirdi

Vali  Balcı, Basın Mensuplarına Tokat Gündemini Değerlendirdi
03-05-2020 16:08
Google News

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat genelinde görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları ile video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında Tokat’ta koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler ile devam eden kamu yatırımlarını değerlendirdi.

 

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, öncelikle tüm basın mensuplarının ve Tokatlı vatandaşların Ramazan-ı şeriflerini kutladı.

 

Korona Virüs İle Mücadele Çalışmalarımız Devam Ediyor

Koronavirüs ile mücadele çalışmalarının Tokat’ta iyi bir şekilde devam ettiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, tedbirlerin hassasiyetle sürdüğünü söyledi.  Tokatlı vatandaşların alınan tedbirlere uyduklarını belirterek teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Mayıs ayını sıkı takip etmemiz lazım, kurallara kaidelere daha sıkı uymamız lazım. Sokağa daha az çıkmamız lazım. Mecburiyetten dolayı sokağa çıksak bile sosyal mesafeye, hijyen kurallarına dikkat etmemiz lazım.  Bizim öncelikle sağlığımızı düşünmemiz gerekiyor. Ayrıca topluma karşı da bir sorumluluğumuz var. Maske takmaya devam edelim. Market alışverişlerinde, toplu taşıma araçlarını kullanırken uyulması gereken kurallar var. Sosyal mesafeyi korumamız lazım. Devletimiz TC. numaraları ile vatandaşlarımıza maske dağıtımı yapıyor.

 

Sağlık Teşkilatımız başta doktorlarımız olmak üzere ebelerimiz, hemşirelerimiz, teknisyenlerimiz, idari kadroda çalışan personellerimiz kahramanca mücadele ediyorlar. Ben bir kez daha hepsini kutluyorum, tek tek tebrik ediyorum. Allah güç kuvvet versin, desteğimiz tamdır. Sağlık çalışanlarımızın yürüttüğü bir cephe savaşıdır. Cephe savaşının arkasında çok güçlü devlet desteği ve toplum desteği var. Bütün kurumlarımız ile cephe hattını ayakta tutmaya çalışıyoruz. Bu konuda başta polislerimiz ve jandarma teşkilatımız olmak üzere bütün kamu görevlilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Vefa Sosyal Destek Ekiplerimiz Devletimizin Gerçek Sahibi Milletimizin Her Zaman Yanındadır

65 yaş üstü ve sokağa çıkamayan kimsesiz vatandaşlar için Vefa Sosyal Destek ekiplerinin hazır ve nazır olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu vatandaşlarımızın evlerine kadar hizmet götürüyoruz. Şu ana kadar 30 bine yakın talep değerlendirildi. 20 bin talebin de ihtiyacı karşılandı. Devletimizin milletimizin imkanları güçlü. Vatandaşlarımızın yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz. Gerek maddi yardımlar ile gerek gıda yardımları ile vatandaşlarımızın yanında olduk. Devletin gerçek sahibi millettir. Millet ne kadar zenginse devlette o kadar zengindir.” dedi.

 

1.ve 2. Faz Yardımlarda 30 Milyon TL Vatandaşlarımıza Ulaştırıldı

Vefa Sosyal Destek büroları aracılığıyla yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza şu ana kadar 15 bine yakın gıda kolisi ulaştırıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Aynı zamanda ihtiyacı olan vatandaşlarımıza maddi destekte veriyoruz. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın ilan etmiş olduğu Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında Aile Bakanlığımız bünyesinde Vefa Sosyal Destek büroları aracılığıyla 30 bin vatandaşımıza ulaşıldı. Yaklaşık olarak da 30 milyon TL maddi yardım yapıldı. Bu yardımlar 1. ve 2. Faz olarak sosyal yardımlar kapsamında dağıtıldı.” diye konuştu.

 

  1. Faz Yardım Başvuruları Devam Ediyor
  2. Faz yardım başvurularının da devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “1. ve 2. Faz yardımdan yararlanamayan yani 30 bin kişinin içerisine giremeyen ayrıca İŞKUR’un vermiş olduğu işsizlik sigortası ile kısa çalışma ödeneğinde yararlanamayan vatandaşlarımız için de devletimiz 3. faz sosyal yardımları ilan etti. Vatandaşlarımız e- Devlet şifresini kullanarak başvuruda bulunacaklar. Bu yardıma esnaflarımız ile esnaflarımız yanında çalışan işçiler, işsiz kalanlar, işyeri kapanan başvurabilirler.

 

Bunu da bizler kolaylaştırmak için ilçelerde kaymakamlıklar, ilde de Valilik SYDV bünyesinde Gençlik Merkezinde ofis açtık. Vatandaşlarımız e-Devlet şifresini kendileri almak kaydıyla, sisteme girmekte zorluk çeken vatandaşlarımıza, arkadaşlarımız kurmuş olduğumuz ofislerde yardımcı olacaklar.” diye konuştu.

 

Her Evde Kazan Kaynayacak

Vefa Sosyal Destek ekipleri arasında yer alan imamların açta ve açıkta kimsenin kalmaması için hane ziyaretleri yaptığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Her imam sadece camisinden değil, aynı zamanda mahallesinden de sorumlu. Aç açıkta kimse kalmamalı. İmam arkadaşlarımızda yaklaşık 8 bin haneyi gezdiler. 20 bin kişiyle irtibata geçtiler. Özellikle de 65 yaş üstü ve yalnız yaşayan, dışarı çıkamayan mağdur durumdaki vatandaşlarımızın ihtiyaçları tespit edilerek giderildi. Kısacası Allah’tan gayrı bakacak kimsesi olmayanlara Devletimiz hazır, nazır ve hızır bu konuda.

 

Bizler ayrıca Vefa Sosyal Destek Büroları aracılığıyla şehit gazi çocukları, yetim öksüzler, engelli çocuklar, kronik hastalığı olan çocuklar, çölyak hastalığı olan çocuklar, romatizmal hastalığı olan çocuklar, fakir fukara çocuklarına yönelik olarak, Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla tek tek taleplerini aldık. Önümüzdeki haftadan itibaren talepleri yerine getireceğiz. Çocuklarımızın her zaman yanındayız. “şeklinde konuştu.

 

“Çocuklarımız Bizim Geleceğimiz”

Vali Dr. Ozan Balcı, Etüt Tokat’ın  You Tube kanalıyla devam ettiğini belirterek, “Hedefimiz eğitimde ilk 20 yılda ilk üçe, ilk 5 yılda ilk beşe girmek.  12.sınıflar ve  8. sınıflar  derslerine devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın yürüttüğü EBA programımız var. Bizim de EBA’ya destek olarak öğretmenlerimizin yürüttüğü yüz yüze eğitim programımız var. Öğretmenlerimiz öğrencileriyle yüz yüze buluşuyor. Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.  Velilerimize de şunu söylemek istiyorum. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onların eğitimleri bizim için önemli. Eğitimleri ile özel olarak ilgilenmek lazım. Çocuklarımız da zdönemden geçiyorlar. Çocuklarımızla özel olarak ilgilenelim. Çocuklarımıza sahip çıkmak lazım. Buradan emeği geçen bütün öğretmenlere de teşekkür etmek istiyorum.“

 

Kitap Tokat Devam Ediyor

Kitap Tokat’ın  kaldığı yerden devam ettiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Çocuklarımızın kitap okumasını önemsiyoruz. Kurduğumuz kitaptokat.gov.tr ile öğrencilerimiz kitap taleplerini bizlere iletecekler. Yaklaşık 80 bine yakın kitap aldırdık. Ana okulundan liseye kadar kitap listelerimiz oluşturuldu. Öğrencimiz sisteme girecek ve istediği kitabı seçecek. Biz de 1 hafta içerisinde öğrencimizin kitaplarını evlerine göndereceğiz  Kitapları çocuklarımıza hediye edeceğiz. Çocuklarımızı desteklememiz lazım. Çünkü çocuklarımızı şu anda evlerindeler ve evden çıkamıyorlar. kitaptokat.gov.tr bir hafta içerisinde başlayacak. Ayrıca işitme engelli ve görme engelli çocuklarımız için de çalışmalarımız sürüyor. “ dedi.

 

23 Nisan Resim Yarışmasına Katılan Çocuklarımıza Hediyeleri Gönderilecek

Vali Dr. Ozan Balcı,  TBMM’nin  kuruluşunun 100. yılı için düzenlenen resim yarışmasına yaklaşık 650 çocuğun sisteme resim yükleyerek katıldığını söyledi.  Yarışmaya katılan öğrencilere hediyelerinin de en kısa sürede ulaştırılacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Çok güzel resimler vardı, çocuklarımıza yapmış oldukları resimlerden dolayı teşekkür ediyorum. “dedi.

 

“Tedbirlerimizi Alarak Tarımsal ve Hayvansal Üretimi Aksatmayacağız”

Tokat’ın tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bir taraftan pandemi mücadelesine devam ederken, bir taraftan da üretimin aksamaması gerektiğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarımsal ve hayvansal üretimin düşmemesi lazım. İlde benim, ilçelerde kaymakamlar başkanlığında Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme Kurullarımızı oluşturduk. Çalışmaları gün gün takip ediyor, haftalık değerlendirme toplantısı yapıyorum. Bitkisel ve hayvan üretim, tarımsal sanayi, tarım işçileri ve çiftçilerin durumu ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tedbirlerimiz devam ederken, üretimimizi diri ve ayakta tutmamız lazım. Toprağın, çiftçinin, üretimin,tarımın ve hayvancılığın dostu bir vali olarak işleri kolaylaştırmak bizim görevimiz. Üretimi düşürmeyelim. Pandemi ile mücadele ederken, çiftçilerimizin işini kolaylaştıracağız  ve üretim aksamayacak. Dengeyi sağlamak zorundayız. Bir taraftan da tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak için başlattığımız projelerimizi uyguluyoruz. Seracılığı uyguluyoruz. 240 bin ceviz diktik bu sene. 500 dönüm çilek veriyoruz vatandaşlarımıza. 25 ton kuru fasulye tohumu dağıttık. 80 tona yakın kaba yem bitkisi dağıttık. Buğday tohumu dağıttık. 3 bin dönüm de asma yapılacak. OKTAM karşısında özel idare olarak kurduğumuz fidanlık üretim alanında 60 bin tane Niksar cevizi fidanı aşıladık. 1 yıl sonra vatandaşımıza dağıtacağız. Bunun dışında yine aynı yerde 60 bin tane meyve aşıladık. Sonbaharda vatandaşlarımıza dağıtacağız.  Ayrıca fidanlıkta 100 bin ceviz diktik. Meyveciliği de özel olarak destekliyoruz. Şuanda ceviz üretimini iki katına çıkardık. Hedefimiz mevcut üretimi 3 katına çıkarmak.” dedi.

 

5 Yılda 500 Bin Koyun Projesini Yürütüyoruz

Tokat’ta koyunculuğun geliştirilmesi için başlatılan 5 yılda 500 bin koyun projesinin yürütüldüğünü ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ta koyunculuğu da geliştireceğiz. Hayvansal üretimi arttırmamız lazım. Türkiye’ye örnek olacak güzel bir projeyi yürütüyoruz.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Köylülerimize hayırlı olsun. “ diye konuştu.

 

Gençlik ve SpHizmetleri İhalelerinin Hazırlıkları Başladı

Diğer kamu hizmetlerinin de aksamadan devam ettiğinin altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve SpBakanlığı ile yaklaşık 60 milyon liralık Tokat genelindeki spaltyapısı için yatırım protokolü imzalamıştık.Yatırımların ihale hazırlıkları  yapılıyor, bu sene temelleri atılacak.

 

Yüzme havuzlarından kapalı spsalonlarına, halı sahalardan güreş merkezlerine kadar spfaaliyetlerine büyük bir altyapı oluşturmuş olacağız.”dedi.

 

Köylere 43 Milyon Yatırım

KÖYDES kapsamında köylere 50 milyona yakın yatırım yapılacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Devletimizin tahsis ettiği 50 milyona yakın KÖYDES kapsamında köylere yatırım yapacağız. Köylerin stabilizesi, kilitli parkesi, birinci ve ikinci asfaltı, bsk’sı, içmesuyu, kanalizasyon, coğrafi işaretleri konusunda çalışmalar başladı. Haziran ayı itibariyle çalışmalara başlayacağız. Köylerde, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.  

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA