USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

TOKAT'TA "BİR YETİME AİLE OLMAK" KONULU PANEL DÜZENLENDİ

Tokat İl Müftülüğü ve Aile ve Dini Rehberlik Merkezi (ADRM) tarafından "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel düzenlendi.

TOKAT'TA "BİR YETİME AİLE OLMAK"  KONULU PANEL DÜZENLENDİ
13-07-2022 10:08
Google News

 

Tokat İl Müftülüğü ve Aile ve Dini Rehberlik Merkezi (ADRM) tarafından "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel düzenlendi.

26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panele İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, Din Hizmetleri Şube Müdürü Zekeriye Köse, müftülük personeli, imam-hatipler, Kur’an kursu öğreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Program, Din Hizmetleri Uzmanı Mehmet Emin Kılıç'ın Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Abdullah Pamuklu: "Bir Yetime Aile Olmak”konusu İslam toplumu için önemli bir durumdur. Peygamberimiz (s.a.v), hayata yetim olarak başlamış ve çevresinde yetim olanlara koruyucu ailelik yapmıştır. Koruyucu aile olmak Peygamberimiz (s.a.v)’in sünnetini yerine getirmektir.  Koruyucu aile olmak çok önemli bir görevi yerine getirmektir. Bu konuda Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teala onu mutlaka cennete koyar" Yine başka bir hadis-i şerifte Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır: “Kim üç yetimi yetiştirir, nafakasını temin ederse, sanki ömrü boyu geceleri namaz kılmış, gündüzleri oruç tutmuş ve sabahtan akşama yalın kılıç Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap alır. Keza, ben ve o, şu iki parmak gibi cennette kardeş oluruz” İşte koruyucu aile olmak, onların duasını almak dünya ve ahiret müjdeleri ile doludur.” dedi.

ADRM Koordinatörü Kadir Yücel moderatörlüğündeki "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panelde,  ilk olarak Çocuk Gelişimcisi Nurten Ünlü Öner "Nasıl Koruyucu Aile Olunur?" konusunda bilgi verdi. Ardından Psikolog Gözde Nil Erdoğan "Koruyucu Aile Hizmet Süreci" konusunda, ADRB Vaizi Hatice Keskin "Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik" konusunda katılımcılara bilgi aktarımı sağladılar.

İki çocuğa koruyucu ailelik yapan Alaattin-Soynur Çetin, katılımcılara Koruyucu Aile konusunda tecrübe paylaşımı yapmasını müteakiben, koruyucu aile yanında bulunan Sümeyye, Sakarya şiirini, sonrasında Azra,

“Onlar gibi kimse olmaz,

Bir başkadır anne-baba.

İsyan eden huzur bulmaz,

Bir başkadır anne-baba.

 

Yüzleri var rahmet dolu,

Gözleri var şefkat dolu,

Sözleri hep hikmet dolu,

Bir başkadır anne-baba.”

şiirini okuyarak katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından panel sona erdi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA