USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TOKAT’A İLK GELİŞİNİN 103. YIL DÖNÜMÜ TOKAT’TA KUTLANDI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TOKAT’A İLK GELİŞİNİN 103. YIL DÖNÜMÜ TOKAT’TA KUTLANDI

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TOKAT’A İLK  GELİŞİNİN 103. YIL DÖNÜMÜ TOKAT’TA KUTLANDI
27-06-2022 11:18
Google News

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş yıllarında, Türk Milleti’ni milli mücadeleye başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Anadolu’ya Samsun’da ayak basan gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kongre yaptığı illere seyahat güzergahında Tokat ili de vardı. 26 Haziran 1919 tarihinde Tokat’a ilk kez gelmişti. O günden bugüne de her 26 Haziran günü Atatürk’ün Tokat’a ilk kez gelişinin yıldönümü olarak kutlanmakta.

TOKAT’TA 3 FARKLI KUTLAMA

            Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’a ilk gelişinin 103. Yıl dönümü kutlamaları dün Tokat’ta 3 ayrı etkinlikle yapıldı.

 

 

CHP’DEN ÇELENKLİ KUTLAMA

İlk önce Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Teşkilatı, saat 15.00 sularında Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın da katılım ile Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile ilk kutlamayı yaptılar.

 

 

 

DEVLET ERKANININ KUTLAMASI

 Devlet erkanının kutlaması ise saat 18.00’da Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat Garnizon Komutanı P. Albay Hüseyin Çoban, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını müteakip Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, günün anlam ve önemine dair konuşmayı yaptı, şiirler okundu. Sonrasında Beysokağı’nda Atatürk Evi ziyaret edildi. Evin bahçesinde açılan Atatürk temalı resim sergisi gezildi.

 

 

ADD’DEN KUTLAMA YÜRÜYÜŞÜ

            Tokat’ımızdaki bir diğer kutlama Atatürkçü ve Düşünce Derneği’nin etkinliğiyle oldu. Saat 18.30 sularında Sivri Tekke mevkiinde, Dernek Başkanı Mehmet Ali Cinlioğlu öncülüğünde toplanan ADD Üyeleri ve vatandaşlar ellerindeki Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile Cumhuriyet Meydanı’na dek yürüdüler.

 

 

HALK KONSERİ İLE ETKİNLİK SON BULDU          

            Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’a ilk gelişinin 103. Yıldönümü kutlamaları Taşköprü mevkiinde Seyhan Güler halk konseri ile son buldu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA