USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Gençay, bankalara altın alıp satma yetkisi verilmesine tepki göstererek, kendileri için de kredi verme yetkisi istedi.

Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Gençay, bankalara  altın alıp satma yetkisi verilmesine tepki göstererek, kendileri için de kredi verme yetkisi istedi.
19-02-2013 10:02
Google News

Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Gençay, bankalara  altın alıp satma yetkisi verilmesine tepki göstererek, kendileri için de kredi verme yetkisi istedi.

  Gençay,   kuyumcu işletmecileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında  Hükümetin bankalara altın alıp satma yetkisi vermesini değerlendirdi.  Gençay, ``Buradan Cumhurbaşkanı ve Başbakan`a sesleniyoruz. Altını sarrafı anlar. Bizler, halkın her türlü elektrik, su, Telefon ödemelerini tahsil edeceğiz. Sarraf kart vereceğiz. Havale yapacağız. Mevduat hesabı açacağız. Otomobil ve konut kredisi vereceğiz. Nakit kredi açacağız. Bunlar için hükümetten destek, meclisten yasal düzenleme istiyoruz. Eğer sistem bu ise, herkes her ticareti yapıyorsa, serbest piyasa ekonomisi geçerli ise bizde tüm kuyumcular olarak yetki almak istiyoruz. Bankalar devletin verdiği yetkiyi, kuyumcuları ve halkı ezerek kullanmaktadır. Para alıp satma işini gücü olan yaparsa yani banka yaparsa adı faiz, esnaf yaparsa tefeci oluyor. Karlarını kolay yoldan katlayan, şehrin en yüksek değerli iş yerlerini zapteden kimi yöneticileri ve hükümeti kınıyoruz. ya bize bankalara verdikleri yetkiyi versinler, ya da bankaların altın alıp satma işlemlerini durdursunlar`` dedi.

Altının Türkiye Cumhuriyeti`nin sigortası olduğunu söyleyen Gençay, ``Merkez bankasındaki altın devletin. Yastık altındaki altın da halkın sigortasıdır`` diye konuştu. Gençay tepki amaçlı olarak vitrinine yapmak istedikleri işlemlerin yazılı olduğu pankart astı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA