USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Tokatlı işadamı ve markasının yaratıcısı Hüseyin Özdilek, yeni planlarını yaptı.

Tokatlı işadamı ve  markasının yaratıcısı Hüseyin Özdilek, yeni planlarını yaptı.
29-01-2013 09:54
Google News

Tokatlı işadamı ve  markasının yaratıcısı Hüseyin Özdilek, yeni planlarını yaptı.

 

Şu anda üç ana alanda faaliyet gösteriyor. Bir tanesi, ev tekstili mağazalar zinciri. Bu alanda  birer tanesi Berlin ve Londra’da, diğer 28’i Türkiye’de toplam 30 mağazası var. Diğeri Bursa,Yalova, Afyon, İzmit, İzmir, Antalya ve Eskişehir’deki AVM’leri. 3’üncü alanı üretimde ise gerçek bir dünya devi haline gelmiş durumda. Şu anda 10 bin tonluk havlu kapasitesiyle üretiyve bu, onun dünyanın 10’uncu, Avrupa’nın ise 4’üncü ismi olması anlamına geliyor. 45 milyon dolarlıkihracat hacmine sahip. Ki, bu ABD’den Suudi Arabistan’a, Fransa’dan Japonya’ya 20’den fazlaya ihracat demek. Cirosu ise 570 milyon dolara ulaşmış durumda.

 

İlk kazanç 2.5 lira

Çoğumuzun bildiği gibi, Hüseyin Özdilek, 1950’de Tokat’ın Erbaa ilçesinde dünyaya geldi. Henüz, 10 yaşına gelmeden çakmak satışlarının iyi gittiğini görünce 25 kuruşa satın aldığı çakmaklardan günde beş tane satıp akşamında 2.5  lira kazanacak kadar iyi bir gelir elde etmeyi başardı.  Tuğla ve kiremit fabrikaları Özdilek’in çalışarak para kazandığı bir diğer iş alanı oldu. Bu fabrikalardan elde ettiği günlük kazanç da yine 2.5 lira kadardır. Bir diğer işi, bisikletle su dağıtımı olur. Henüztaokul yıllarında, yani 12-13 yaşlarındayken başladığı ve hiçbir zaman bisikleti olmadığı için çok hoşlandığı bu işten günde 5 lira kazanmaya başlamıştır. Cumartesi günleri semt pazarlarında gazoz ve dağıtımını yaptığı Niksar Ayvaz Suyu’nun yanı sıra gazoz da satmaya başlamıştır ve bu işten de günlük 25 lira kazanç sağlıyordur. Bu, onun bir haftalık kazancının 55 lira olması anlamına geliyordur.

Ortaokulu tamamladıklarında Bursa’ya yerleşirler. Eğitimine de çalışmaya da devam eder. Gündüzleri dayısının havlu mağazasında satış yapar, akşamları da ticaret lisesine devam eder. Bir süre sonra kendi havlu mağazasını açma kararı verir. Ve Tokat Erbaa’daki ev satılarak Orhan Camii ile Ulu Camii arasındaki ilk mağaza kurulur. 1967’de mağaza kurulduğunda Hüseyin Özdilek, henüz 17 yaşındadır: “Akşamları ticaret lisesine devam ediyordum gündüzleri de mağazada satış yapıyordum. Çok güzel üç yıl geçirdim.”

 

Bir yıkım ve yeniden doğuş

Üç yılın sonunda bölgedeki tüm dükkânların yıkılacağı haberi yayılır. Özdilek mağazası da yıkılacaklar arasındadır. O sırada Eskişehir Ticaret Lisesi’ni kazanır, dört aylık da bir Avrupa macerası olur. Avrupa onun için iş hayatında daha sonra uygulayacağı pek çok şeyi gözlemlemesine olanak sağlayan iyi bir deneyim olmuştur.  Mağazanın yıkılmasının üzerinden iki yıl geçmiştir. 

Bugünü yazacak bir karar daha verir Özdilek. 1971’de iki dokuma tezgahı satın alarak havlu ve bornoz üretmeye başlar. Personel sayısı beş ve yıllık üretimi 10 tondur.  10 yıl sonra ilk ihracataLibya ile başlar, ardından  İngiltere’ye satış yapar. İki yıl sonrasında kapasitesi yıllık 1.200 ton havludur. Büyüyen ihracatları ve iç pazardaki talep, kapasitenin sürekli artırılması anlamına gelir. 1990’da üretim kapasitesi önce 5 bin ton havlu ve bornoza taşınır, 1995’te 9 bin tona. 2003’te ise bugünkü kapasite olan 10 bin tona ulaşılır. Yola çıktıklarında beşle sınırlı olan personel sayıları da 5 bine çıkmıştır.

 

SUCUK VE SALAM ÜRETME PLANI

Hüseyin Özdilek’in 2013 planı  İstanbul’daki mağaza yatırımını tamamladıktan sonra Samsun,Niğde ve Aksaray’a yatırım yapmak. Yurtdışında mağaza kurmak içinde araştırma içinde olduklarını belirten Özdilek’in bir diğer düşüncesi de grubu halka açmak. Bu arada restoranlarındaki yemek kalitesini sürdürülebilir kılmak için Yenişehir’de 100 dönümde bir hayvan çiftliği kuran Özdilek’in işi büyüterek sucuk ve salam üretmeyi de düşündüğünü

belirtelim.

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
E-GAZETE TÜMÜ
AYDEM
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA