İYİ PARTİLİ SAĞOL, “ÜCRETLİ ÖĞRETMEN UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİDİR”

5.1.2022
37 kez Okunmuştur.

 

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, Milli Eğitim Bakanlığının  ÜCRETLİ ÖĞRETMEN uygulamasından  vazgeçerek sayıları 100 binleri bulan öğretmenlere bir an evvel kadro tahsis etmesini istedi.

 

İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın en önemli ve kutsal mesleği olan öğretmenliğin günümüzde uygulanan yanlış politikalar nedeniyle sıradanlaştırıldığını kaydetti. Başkan Sağol açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Sadece öğretmen olarak adlandırılan bu kutsal meslek dalı bugün Ücretli, Sözleşmeli ve Kadrolu diye sınıflandırılmıştır. Yıllar önce uygulanan Vekil Öğretmenliğin yerini günümüzde Ücretli Öğretmenlik almıştır. Hiçbir meslek dalında ÜCRETLİ tabiri kullanılmazken geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi emanet ettiğimiz geleceğimizin mimarlarını, Ücretli Öğretmen diye isimlendirmenin yanlışlığına dikkat çekmek istiyorum.

Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenler aynı işi yapmalarına rağmen sayıları 100 binleri bulan Ücretli Öğretmenler haftalık en fazla 30 aylık ise 120 saat derse girebiliyorlar. Ders saat ücreti 19-21 lira arasında değişmektedir. Aylık 120 saat derse giren bir Ücretli Öğretmen en fazla 2.283.16 lira maaş alabilmektedir.Hafta sonu, kar tatili, bayram tatili, ara tatil ve yaz tatillerinde ne maaş alabiliyne de sigorta primleri yatıyor.

İlköğretim mezunu bir işçi asgari ücret üzerinden 4250 lira maaş alırken lisans mezunu bir Ücretli Öğretmenin asgari ücretin yarısı kadar maaşa çalışması ne kadar doğrudur?

Başkan Sağol , Milli Eğitim Bakanlığının  ÜCRETLİ ÖĞRETMEN uygulamasından  vazgeçilerek bir an evvel  sayıları 100 binleri bunlar öğretmenlerimize kadro tahsis edilmesi gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.01.2022
Güncelleme Tarihi : 5.01.2022