EMEKTEN VE HALKTAN YANA BÜTÇE İSTİYORUZ!

17.12.2021
50 kez Okunmuştur.

 

KESK Tokat Şubeler Platformu Yoksulluk, işsizlik, pahalılık, zam, enflasyon başlığı altında basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Açıklamada, Adalet ve Kalkınma Partisi`nin 19 yıllık iktidarının beceriksiz politikaları sebebiyle barınamayan ve beslenemeyen bir toplumla karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir ifadelerine yer verildi. KESK Tokat Şubeler Platformu tüm emekçileri 19 Aralık Ankara Mitingi`ne davet etti.

Yapılan açıklama şöyle oldu;

“Olağanüstü günlerden geçiyoruz. İktidar emeğe, emekçilere, çiftçilere, esnafa, kadınlara,

gençlere, halka karşı adeta ekonomik darbe yapıyor. Göz göre göre ve sonucunu bildikleri

ekonomik politikalarla emeği ucuzlatıyor, işsizliği, güvencesizliği artırıyor, yaşam koşullarını

dayanılmaz hale getiriyorlar.

İktidar, çevresi ve bir avuç vurguncu, fırsatçı, rantçı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Biz fakirleşirken onlar zenginliklerine zenginlik katıyor. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Enflasyon aldı başını gidiyor. TÜİK’e göre yüzde 19,89, bağımsız araştırmacılara göre yüzde 50 civarında. Ücretlerimiz enflasyonun altında ezildi. Asgari ücret bile açlık sınırının altında kaldı. Ev kiralayamaz, kiraladığımızı da ödeyemez olduk. Bin bir emekle büyüttüğümüz gençler barınacak yurt bulamıyor. İşsizlik aldı başını gidiyor. İşsizlerin sayısı 10 milyona yaklaştı. Gençler ve kadınlarda işsizlikanı daha fazla. Ucuz işgücü kaynağı görülen kadınlara yönelik şiddet kadın kırımı boyutuna ulaştı. Patronlar istediği zaman keyfi olarak işten çıkarıyor, iktidar sorgusuz sualsiz ihraç ediyor! İşsiz kaldığımızda da İşsizlik Fonundan işsizlik parası alamıyoruz. Fonu kuşa çevirdiler, paralar sürekli patronlara aktarılıyor. Ücretlerimiz açlık sınırının altında. Maaşlarımız eridikçe eriyor... Mesele kaynak olmaması değil, iktidarın ve sermayenin tercihleridir. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Daha ötesi yok! Nefes alamaz hale geldik. Yoksulluğumuzun, işsizliğimizin en önemli nedenlerinden biri öfkemizi, tepkimizi, çığlığımızı duyurmamak! Sessizliğimiz iktidarı daha da pervasızlaştırıyor. Bu sessizliğe artık dur demeliyiz!

KESK olarak, sesimizi daha da yükseltecek, ses olan her yerde sese ses katacağız. İktidar derhal istifa etmeli, erken seçim kararı almalıdır.

Çok Acil ve Asgari Olarak,

- Çalışanların ücretlerine son iki yılda yaşanan kayıpları telafi edecek zam yapılmalıdır.

- İstihdamı artıracak acil önlemler alınmalıdır.

- Asgari ücret Ocak ayı beklenmeden, insanca yaşayacak bir tutara çıkarılmalı, vergiden muaf tutulmalıdır.

- Mal ve hizmetlere son iki yılda yapılan zamlar geri çekilmeli, denetim sağlanmalıdır.

- Elektrik, doğal gaz ve suyun bir kısmı devlet ve belediyeler tarafından karşılanmalıdır.

- Herkese yaşanabilir bir ücret düzeyinin altında olmamak kaydıyla “temel gelir güvencesi” verilmesi için bütçeden kaynak ayrılmadır.

- Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirme soygununa son verilmelidir.

- Kamu hizmetlerine ve yatırımlarına bütçeden ayrılan pay acilen artırılmalıdır.

- Lisans ve ön lisans mezunu tüm kamu emekçilerinin ek göstergesi 3600’e çıkarılmalıdır.

- Toplumsal cinsiyete duyarlı bir bütçe hayata geçirilmelidir.

- Evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık sistemine geçilmelidir.

Tüm halkımızı, işçi ve emekçileri, ARTIK YETER demek için 19 Aralık Pazar Ankara Mitinginde  buluşmaya çağırıyoruz.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.12.2021
Güncelleme Tarihi : 17.12.2021