SÜRÜCÜ ADAYLARI DİREKSİYON SINAVINDA TER DÖKTÜ

29.11.2021
43 kez Okunmuştur.

 

TOKAT`TA SÜRÜCÜ BELGESİ ALMAK İSTEYEN ADAYLAR, 600 EVLER KAVŞAĞI OKULLAR KAMPÜSÜ MEVKİİ’NDE DÜZENLENEN DİREKSİYON SINAVINDA TER DÖKTÜ.

Sürücü belgesi almak için yazılı sınavdan başarılı olan ve sürücü kurslarında akan trafikte 14 günde 14 derslik eğitimlerini tamamlayan sürücü adayları 600 Evler Kavşağı Okullar Kampüsü’nde düzenlenen parkurda direksiyon sınavına girdiler.

Yüzlerce aday özel olarak hazırlanan güzergah ve parkurlarda, gözetmenler eşliğinde, araç bilgisi, akan trafikte sürüş becerisi ve trafik algısına yönelik davranışlar, kalkış yapma, direksiyon hakimiyeti, kavşaklara yaklaşma ve kavşaklarda dönüşler, hız kuralları, geri gitme, ani fren yapma ve park etme gibi konulardan sınava girdiler.

Behzat Sürücü Kursu sahibi Selim Işık, tüm sürücü adaylarına başarılar diledikten sonra, direksiyon sınavında daha önce kurs süresince öğretilenleri bire bir uygulamalarının önemine dikkat çekti.

Selim Işık, direksiyon sınavının yaklaşık 35 dakika sürdüğünü, önce aracın iç donanımı ile motkısımlarından soruların yöneltildiğini belirterek, direksiyon koltuğuna oturur oturmaz sürücü adayının emniyet kemeri takmasını, koltuğu ayarlamasını, aynaları kontrol etmesini ve arabayı çalıştırdıktan sonra ise vitesi 1’e takıp, sinyalini yakarak kalkış yapılması gerektiğini dile getirdi. Işık, sınavda belirtilen hususların yerine getirilmesi halinde de sürücü adaylarının başarılı olacağını söyledi.

Selim Işık, sınavın tamamlanmasının ardından başarılı olan adayların isimleri açıklanıyor. Sınavda başarılı olan adaylar, ilgili kurslardan sertifikalarını aldıktan sonra 2 yıl süre içinde Nüfus İl ve ilçe Müdürlüklerin`den sürücü belgelerini alabiliyorlar. Ayrıca ehliyetini alan kursiyerler trafikte her zaman dikkatli olmalı, kurallara uymalı ve diğer sürücülere saygılı olmalı diyerek açıklamasını tamamladı.

Direksiyon sınavından çıkan sürücü adayı Kadriye Somuncu Binbaş o anki heyecanını ve hissiyatını gazetemize anlatırken “eşimin ehliyeti ve aracı var. Benim de ehliyetimin olmasını arzu ettik. Bir aracımız varken yeri geldiğinde aracı kullanabilecek ikinci bir sürücünün olmasının avantajını kullanalım dedik. Bilhassa eşim, uzun yolculuklarda tek şoför olmanın yorgunluğunu yaşıyordu. Kursta 14 saat boyunca direksiyon eğitimleri verildi,ada öğrendiklerimizi direksiyon başında pratik yaptık ve tüm bu eğitimlerin ardından gözetmenlerimizin kontrolünde direksiyon sınavına girdik. Heyecanım vardı ama stres yapmadım. Trafikte stresin, heyecanın, paniğin ne tür kazalara yol açtığına hemen her gün şahit olunuyor. Tüm bu süreci en iyi şekilde atlatmamızı sağlayan Behzat Sürücü Kursu`na ve  araç sürmeyi en iyi şekilde öğreten Erdoğan Aydoğan hocama teşekkür ediyorum.” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.11.2021
Güncelleme Tarihi : 29.11.2021