EROĞLU VE ALDEMİR ZİLE PANAYIRI’NDAYDI

13.10.2021
38 kez Okunmuştur.

 

Tokat`ta, Anadolu`nun en eskiganizasyonlarından sayılan Zile Panayırı, geçen yıl pandemi nedeni ile iptal edilmesinin ardından bu yıl yeniden açıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir panayırı ziyaret etti.

 

Kuruluşu çok eski tarihlere uzanan ve Osmanlı döneminin 6 önemli panayırından biri olan Zile Panayırı geleneği ilçede yüz yıllardır sürdürülüyor.

Osmanlı fermanıyla kurulan ve ülke genelinde altı büyük panayırdan biri olan Zile panayırı, pandemi sebebi ile 1 yıl aranın ardından tekrar açıldı. 5-20 Ekim tarihleri arasında açık olan panayır içerisinde tekstil, halı, hediyelik eşya, ayakkabı, gıda satış reyonlarının yanı sıra lunapark ve otağ çadırları bulunuyor.

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın panayırın açılışında, İlçemizde Anadolu`nun en eskiganizasyonlarından olan ve Osmanlı döneminde 6 büyük panayırdan biri olan Zile Panayırımızı açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pandemi sürecinde ara verdiğimiz panayırımızı tekrar açtık. Zile çok eski tarihlerden günümüze panayır kültürünü yaşayan ve yaşatan bir şehrimiz olmuştur. Eskiden Türkiye ekonomisine yön veren önemli bir konumu vardı. Biz geçmişimizi bilerek, geleceğe bu kültürümüzü aktarmanın cabası içerindeyiz. Herkesi panayırımızı gezmeye davet ediyorum demişti.

Davet üzerine panayırı ziyaret eden Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, esnaflarla sohbet etti. Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada, “İl Başkanımız

Cüneyt Aldemir ile birlikte Zile İlçemizde kıymetli esnaflarımızı ziyaret ediyor, hasbihal ediyoruz. Bizlere gönül kapılarını açan tüm hemşehrilerimize teşekkürlerimi sunuyor, hayırlı kazançlar diliyorum. Türkiye`nin en eski fuar ve panayırı unvanını taşıyan Asırlık Zile Panayırındayız. Yaklaşık 950 yıldır kurulan panayırda yer alan esnaflarımızı, alışveriş yapan vatandaşlarımızı ziyaret ederek, kolaylıklar diledik” dedi.

Panayırınınganizatörü Hanefi Bekçan ise, Pandemi sonrası panayırımız açıldı. Burası yüz yıllardır kurulan tarihi bir panayır. Dünyanın takip ettiği bir panayır olma özelliği var. Türkiye’nin 3`üncü büyük panayırı. İnsanların gelip, görmesini tavsiye ederim. Herkesi panayırımıza bekliyoruz diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.10.2021
Güncelleme Tarihi : 13.10.2021