ZAFER BAYRAMI TOKAT’TA KUTLANDI

31.8.2021
128 kez Okunmuştur.

 

Tokat’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında kutlama töreni yapıldı. Törene katılan vatandaşların sayısının çok az olması dikkat çekti. Polis bariyerlerinin ardında töreni izleyen az sayıdaki vatandaş, bayram kutlamalarının eski günlerdeki heybetine geri dönmesini istediklerini dillendirdi.

 

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğindeki Türkdusunun 26 Ağustos`ta başlayıp 30 Ağustos`ta zaferiyle sonuçlanan ve dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 99. yıldönümü 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Tokat’ta da gururla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı polis bariyerleri ile çevrildi ve tören alanına giren herkes kontrolden geçerek içeri alındı. Atatürk Anıtı`na çelenk sunumu ile başlayan törende Tokat Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Tokat Belediyesine ait çelenklerin anıta konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar kapsamında Valilik Makamında gerçekleştirilen tebrikat töreninde tebrikler kabul edildi.

Cumhuriyet Meydanında devam eden törende il protokolü, askeri birlikler, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşların bayramları kutlandı.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, halk oyunları gösterisi yapıldı. Kitap Tokat Projesi kapsamında düzenlenen 30 Ağustos temalı şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler Vali Vekili Remzi Oğuz Yılmaz tarafından ödüllendirildi. Tören geçişinde 60 metre uzunluğundaki Türk Bayrağını askerler öğrenciler ile birlikte taşıdı. Tören askerlerin geçişleri ile sona erdi.

VALİ BALCI KASTAMONU’DAN MESAJ GÖNDERDİ

Vali Dr. Ozan Balcı görevli olarak afet bölgesi Kastamonu’da olduğu için törene katılamadı. 30 Ağustos Zafer Bayramı için yazılı bir mesaj yayımlayan Vali Balcı, “Aziz milletimizin varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığının tüm dünyaya bir kez daha gösterildiği Büyük Zaferimizin 99. yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz.

Türk Milletinin istiklalini ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığının sembollerinden biri olan 1919 yılında Samsun’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlattığı İstiklal Mücadelesi, tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere taşınmıştır.

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından birisi olan ve her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi de ulusumuzun tarihine yön veren önemli savaşlardan birisi olmuştur.

Türk Milleti, şehitlerimizin fedakârlıklarından, gazilerimizin cesaretinden, binlerce yıllık kadim değerlerinden aldığı ilhamla ve yüreğindeki vatan sevgisiyle 99 yıl önce olduğu gibi bugün de istiklaline canı pahasına sahip çıkmaktadır. Kuşkusuz atalarımızdan emanet aldığımız köklü mirası koruyarak Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak hepimizintak amacı ve en önemli sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı sonucunda kazanılan 30 Ağustos Zaferinin 99. yıl dönümünde başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milletimize eşsiz zaferler kazandıran tüm şehitlerimizle gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, silahlı kuvvetlerimizin ve tüm Tokatlı hemşehrilerimizin Zafer Bayramını kutluyorum” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 31.08.2021
Güncelleme Tarihi : 31.08.2021