“ALIM GÜCÜNDEKİ DÜŞÜŞ GÖZETİLMİYOR”

16.8.2021
111 kez Okunmuştur.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin memur ve memur emeklisine zam teklifini açıkladı. Teklifin, “2022`nin ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023`ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları olduğu belirtildi.

“KABUL EDİLEMEZ”
Teklifin açıklanmasıyla birlikte tepkiler de gelmeye başladı. Memur-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, hükümetin memur ve memur emeklileri için yaptığı zam teklifinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
Sendika binasında konu ile ilgili bir basın açıklamasında bulunan Memur-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, kamu görevlilerinin çözüm bekleyen sorunlarının, enflasyon karışışında eriyen maaşların en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini söyleyerek, “Bu nedenle 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağı toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin açıkladığı teklif maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor” dedi.
“BU YANLIŞ HESAPTAN DÖNÜLMELİ”
2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifinin memuru yine enflasyona ezdirecek bir teklif olduğunu vurgulayan Başkan Mantar, “2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı.
Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir” şeklinde konuştu.
“ALIM GÜCÜNDEKİ DÜŞÜŞ GÖZETİLMİYOR”
Teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış ve alım gücündeki düşüşün gözetilmediğini belirten Başkan Suat Mantar, “Kamu işvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir.
Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş,anı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini;an, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır” ifadelerini kullandı.
“TOPLU SÖZLEŞME BİR OLDUBİTTİYLE DEĞİL ZAMAN BASKISI OLMADAN PAZARLIKLA NETİCELENMELİDİR”
Ayrıca sözleşmeli personel konusunda da teklifin somutlaştırılması gerektiğine dikkat çeken Mantar, “Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür. Kamu işvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz” dedi.
Başkan Mantar, Memur-Sen Tokat Şubesi olarak, haklarını kazanmak, taleplerini kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve programa hazır olduklarını vurgulayarak açıklamasını sonlandırdı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.08.2021
Güncelleme Tarihi : 16.08.2021