İL HIFZISSIHHA MECLİSİ KARAR VERDİ YERİNDE ‘AŞI’ UYGULAMASI BAŞLIYOR

29.7.2021
117 kez Okunmuştur.

 

Tokat’ın Covid-19 aşılanmaanında yüzde 75 sınırını geçerek mavi iller kategorisine yükselebilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Başkanlığında toplandı ve toplantıda aile hekimliklerine bağlı mobil sağlık hizmeti alan vatandaşların yerinde covid 19 aşısı yaptırabilmesi kararlaştırıldı. Tokat’ta şuan yaklaşık 560 bin doz aşı uygulandı. Bunlardan

 

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi “Koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında İlimizin genel durumunu” görüşmek üzere Kurul Üyelerinin iştiraki ile toplandı. Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının, kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri,  Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararları ile bugüne kadar birçok tedbir kararı alındı ve uygulamaya geçirildi. Toplantıda,  gelinen aşamada Koronavirüs (Covid-19) ile mücadelenin en önemli aşamalarından birinin de aşılama çalışmaları olduğu vurgulandı. Vatandaşların aşı olmasını kolaylaştırmak için toplantıda alınan kararlar ise şöyle oldu;

1-         “İlimiz genelindeki tüm Aile Sağlığı Merkezlerince Aile Hekimlerinin hizmetlerinin bir parçası olan Mobil Sağlık Hizmetleri sırasında kendilerine bağlı olan kişilerin yerinde Koronavirüs (Covid-19) aşılarının yapılmasına.

2-         2- Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Mer’i mevzuatlar ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına?

3-         3- Gereği için Tüm İlçe Kaymakamlıklarına İlgili Kamu Kurum Kuruluşlarına ve meslek odalarına tebliğine, bilgi için Cumhuriyet Başsavcılığına ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Üyelerine gönderilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.07.2021
Güncelleme Tarihi : 29.07.2021