DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE 10 BİN FİDAN DAĞITILDI

7.6.2021
74 kez Okunmuştur.

 

Tokat’ta, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte 10 bin çam fidanı dağıtıldı.

Tokat Belediyesi Hıdırılık Sosyal tesislerinde düzenlenen programa vatandaşlar ilgi gösterdi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kentte yaklaşık 6 aylık süreçte 70 bin fidan dikildiğini kaydetti. Çevreye duyarlı bir belediye olduklarının altını çizen Başkan Eroğlu, “Katı atık, tıbbi atık, atık su tesisimiz, yine elektrik ürettiğimiz tesisler bunların hepsi hem çevreye duyarlı tesisler hem de bir bakıma da ülkenin ekonomisine katkı sağlayan tesisler. Ayrıca parklarımızı çoğaltıyoruz. Parklarımızı yeşil ve güvenli park haline getiriyoruz. Türkiye`de ilk olacak olan bir çevre eğitim parkı ve sıfır atık merkezini birkaç aya kadar başlatıyoruz. Her şey doğa için, her şey çevre için. Buradan evlatlarımıza gençlerimize, bütün bireylerimize de çevremize daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Daha güzel ve daha yeşil bir Tokat`ta hep beraberce yaşayalım diyorum” diye konuştu.

ÇEVRENİN KORUNMASI HERKESİN ORTAK MESELESİDİR

Ak Parti İl Başkanı Dt. Cüneyt Aldemir ise yaptığı açıklamada AK Parti olarak doğaya, çevreye ve bütün yaratılmışlara hürmet gösteren, onların haklarına saygı duyan, her canlının hukukunu koruyan bir anlayışı temsil ettiklerini söyleyerek,

Ortak geleceğimiz olan çevreye bakışımızı inanç ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçlü referanslar belirlemektedir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifadeleri ile; Tabiat, ilahi bir tecelli olarak insanlara emanet edilmiş canlı bir varlıktır. İnsanlık için tüm unsurlarıyla doğanın korunması bir tercih değil bir zorunluluktur. Özellikle son iki asırda tüm dünyada sanayi ve teknolojideki gelişmeler, insan ile doğa arasındaki ilişki ve anlayışta da değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Sınırsız tüketim ve doğaya tahakküm etme zihniyeti en büyük zararı yine insana, çevreye ve geleceğe vermektedir. Dünya genelinde kirlenen denizler, kuruyan su kaynakları, azalanman varlığı, verimsizleşen topraklar hepimiz için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle yaşanabilir bir dünya için tabiata, çevreye ve hayata bakış açımızın düzeltilmesi gerekmektedir. Çevrenin korunması bütün bireylerin, bütün ülkelerin ve bütün insanlığıntak meselesidir. Bu noktada çevreye duyarlı ve kanaati esas alan bir anlayışla hareket edilmesi önemlidir. Aksi takdirde çevre felaketi, kirlilik, salgın hastalıklar, kıtlık ve yoksulluk gibi küresel sorunların çözümü mümkün olamayacaktır. Ekosistemin korunması ve geliştirilmesi kadar, oluşan tahribatın onarılması da atılacak önemli adımlardan birisi olmalıdır.

Çevreyi korumak ve yaşatmak konusunda güçlü bir iddianın sahibiyiz. Bugüne kadartaya koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren AK Parti’miz dün olduğu gibi bugün de sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yoluna devam etmektedir.

Şehrimizi, ülkemizi ve dünyayı daha yaşanabilir ve temiz çevre ile buluşturmak için çalışmaya devam edeceğiz. Dünya Çevre Günü vesilesiyle, çevrenin ve doğal zenginliklerimizin korunması konusunda ilimizdeki tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyor, siz değerli basın mensuplarımızı ve Tokat’lı bütün hemşehrilerimizi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Programda yapılan konuşmaların ardından vatandaşlara fidan dağıtımı yapıldı. Fidan dağıtımı törenin ardından Gıjgıj şehirmanında çevre temizliği etkinliği yapıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 7.06.2021
Güncelleme Tarihi : 7.06.2021