GELİN ÇÖREĞİNİ GÖRÜN

6.5.2021
73 kez Okunmuştur.

NİŞANLI ÇİFTLERİN ADLARININ YAZILI OLDUĞU HALDE ERKEK TARAFININ KIZ TARAFINI RAMAZAN İFTARINA DAVET ETMEK İÇİN ÖZEL OLARAK YAPTIRDIĞI GELİN ÇÖREĞİ GÜNÜMÜZDE DE DEĞERİNİ, ÖZELLİĞİNİ KAYBETMEDEN YAPILMAYA DEVAM EDİYOR. ASPAVA FIRIN SAHİBİ FATİH SÜRÜCÜ GELİN ÇÖREĞİ’Nİ FIRINA VERİRKEN GAZETEMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

 

Yeni nişanlı çiftlerin adlarının yazıldığı ve aileler arası ikrama geçen GELİN ÇÖREĞİ Ramazan ayının ağız tatları arasındaki geleneksel yerini koruyor. Tokat’ta GELİN ÇÖREĞİ yapan fırınlardan biri olan ASPAVA Fırın’ın sahiplerinden Fatih Sürücü gelin çöreğinin özelliğini, güzelliğini anlattı.

            Fatih Sürücü, Tokat’a has gelin çöreğinin nohut mayasından yapıldığını söyledi ve “yeni nişanlı çiftlerin adları yazılır ve erkek tarafı kız tarafını iftara davet ederken Gelin Çöreği ile bu davetini yapar. Geleneksel tadında ceviz ve üzüm katarız. Dileyen müşterimizin isteğine göre incir, kaysı, fındık, badem de koyarız. Standart bir gelin çöreğini 1 kilo 250 gram hamurdan yaparız. En az 250 gramı ceviz olur. Dileyen müşterimiz için yarım kiloluk çörek de yaparız.” dedi.

BABADAN EMANET

            Fatih Sürücü, fırıncılığın ata mesleği olduğunu ve babasından aldığı emaneti kardeşi ile birlikte devam ettirdiklerini dile getirirken “ben ve kardeşim Ferhat babamızdan emanet aldığımız işi devam ettiriyoruz. Çok da seviyoruz işimizi. Gelin çöreğini Ramazan ayında olduğu gibi diğer aylarda da nişanlı ailelerin talebiyle yapmaya devam ediyoruz. Standar Gelin Çöreğimizin fiyatı 50 TL.” diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.05.2021
Güncelleme Tarihi : 6.05.2021