3. Okuma Kültürü Ödül Töreni Yapıldı

12.4.2021
474 kez Okunmuştur.

Kitap Tokat Projesi kapsamında düzenlenen 3. Okuma Kültürü Ödül Töreninde dereceye giren öğrenciler ödüllendirilerek, madalyaları takıldı.

 

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda Tokat Valiliği  koordinasyonu ve liderliğinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Kitap Tokat Projesi kapsamında yapılan 3. Okuma Kültürü yarışması sonuçlandı.

 

www.kitaptokat.gov.tr sistemi üzerinden alınan veriler değerlendirilerek sonuçlandırılan yarışma için Z Kütüphane’de tören yapıldı. Değerlendirme sonucunda ilkokul,taokul ve lise kategorilerinde birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrenciler Vali Dr. Ozan Balcı tarafından ödüllendirildi. Tokat’ta Z-Kütüphane’de koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, okuma kültürüne katkı sunan; okul idarecileri, öğretmenler ve velileri tebrik etti.

 

  1. Okuma Kültürü yarışmasında başarılı olan öğrencileri tebrik eden Vali Dr. Ozan Balcı, kitap okuma alanında nice başarılarda bir araya gelebilme temennisinde bulundu.

 

Tokat’ta kitap okuma kültürüne katkı sunmak için önemli işler yapıldığını anımsatan Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat Merkeze İl Halk Kütüphanesinin temelini attık, Reşadiye’nin temelini attık, Niksar’ın temelini atmak üzereyiz. Başçiftlik, Artova, Yeşilyurt’ta kütüphane temelini atıyoruz. Pazar’da eski hükümet konağını kütüphane olarak restore ediyoruz. Bunun dışında tüm okullarımıza yaklaşık 100’e yakın zenginleştirilmiş kütüphane yaptık. Bir yıl içerisinde inşallah 209’a çıkacak. Bu anlamda Türkiye’nin en çok zenginleştirilmiş Z Kütüphanesinin olduğu iller biri haline gelecek Tokat. Öğretmenlerimiz çok destek veriyorlar sağ olsunlar; her şey çocuklarımız için, geleceğimiz ve onların daha iyi yetişmeleri için.” diye konuştu.

 

Kitap okumayı geliştirme adına Tokat’ta güzel işler yapıldığına işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Halk kütüphaneleri başlı başına bir olay. Türkiye’nin ilk müstakil bebek kütüphanesi Tokat’ta. Ayrıca şuana kadar 1 milyona yakın kitap dağıttık. Okullarda her gün okuma saati konuldu 15’er dakika.” dedi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, kitap okuma kültürüne katkı sağlamak için Türkiye’de bir ilk olan uygulama ile PTT aracılığıyla çocuklara kitap gönderildiğini de sözlerine ekledi.

 

Nitelikli Bilgiye Sahip Olmanın En İyi Yolu Kitap Okuma

 

Nitelikli kültüre sahip olmanın nitelikli bilgiyle olacağının altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Nitelikli bilgiye sahip olmanın en güzel yolu kitap okumaktır. Kitabın yerine hiçbir şey geçemez, kitap boş zaman işi değildir. Kitap yemek yemek gibi su içmek gibi bir şeydir. Zaman ayrılması, emek verilmesi gereken önemli bir faaliyettir kitap okumak. İnsan nasıl midesini doyuruyorsa, gönlünü, ruhunu doyurabilmesi, geleceğe açılabilmesi ve mutlu olabilmesi için kitap okumalıdır. Kitap okumayı çok seviyorum, kitap okuyanları çok severim. Kitaba ilişkin her iyiyi, doğruyu desteklemekten büyük mutluluk duyuyorum. Büyük birdu bu işi yürütüyor, başta Milli Eğitimdumuz. Kaymakamlarımız, belediyelerimiz, il özel idaremiz, meclis başkanımız, genel sekreterimiz, kurum amirlerimiz hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir-iki ay içerisinde öğrencilerimize ilişkin güzel işler de açıklayacağız; spor, bilim, kültürel faaliyetlere ilişkin; çocukları geleceğe taşıyacak.” ifadelerini kullandı.

 

Öğrencileri kitap okumaya teşvik etmek için kitap okuma ödül törenleri düzenlendiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Tüm Tokat’ta kitap okuma ödül törenleri yapıyoruz. Yılda dört kez de büyük ödül töreni yapıyoruz; okuma kültürüne katkı sağlasın, çocuklarımız motive olsun diye. Çocuklar okudukları kitapları internetten sisteme giriyorlar. Bu anlamda bugün düzenlenen programda dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu işe emek veren, gönül veren bütün öğrencileri kutluyorum. Haziranda da büyük ödül töreni yapacağız. 800 bisiklet, 200 scooter, kol saati vereceğiz.” dedi.

 

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, şube müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.04.2021
Güncelleme Tarihi : 12.04.2021