Salgın Sürecinde Öğrencilerimiz Kitaptan Mahrum Kalmıyorlar

18.2.2021
3902 kez Okunmuştur.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Ülke TV`de yayınlanan Genç Vizyon Programı`nın Zirvedekiler köşesine konuk oldu. Programda; Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, İletişim Uzmanı Sayın İsmail Yolcu ve Eğitimci Yazar Süleyman Beledioğlu`nun sorularını yanıtladı.

 

 

Korona virüs salgınında Kitap Tokat projesinin ve kitaptokat.gov.tr sitesinin işleyişini anlatan Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali; Biz Tokat`ımızda Valiliğimiz himayesinde çok güzel ve özel bir proje olan Kitap Tokat projesini uyguluyoruz. Bu projemizle ilgili çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz Tokat`ımızı kitabın başkenti yapmak. Fakat salgınla beraber işin seyri biraz değişti. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma kısıtlaması uygulanınca biz de projemizde birtakım değişiklikler yaptık. PTT Başmüdürlüğümüzle bir iş birliği protokolü imzaladık, hemen kitaptokat.gov.tr adresini oluşturduk. Çok güzel bir yazılım programı yaptık. 10 binden fazla kitabı fotoğrafları ve açıklamalarıyla birlikte bu programa yükledik. Şimdi öğrencilerimiz ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız bu adres üzerinden kitaplarını temin ediyorlar. Merkez kütüphanemizde öğretmenlerimiz gece gündüz çalışıyor. Tercih edilen kitaplar öğretmenlerimiz tarafından hemen hazırlanıyve PTT yetkililerine teslim ediliyor. PTT yetkilileri de bu kitapları öğrencilerimize, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza, emekli öğretmenlerimize ulaştırıyorlar. Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı`nın destekleriyle valiliğimizin himayesinde yürüttüğümüz bir proje bu. Amacımız bu süreçte öğrencilerin kitaptan mahrum olmamasını sağlamak. Böylece salgın süresince çocuklarımız kitaplardan ayrı kalmamış oluyor. Ayrıca çocuklarımızın kitap talebinde bulunduktan sonra ikinci kitabı alabilmeleri için ilk kitabın değerlendirmesini sisteme yüklemeleri gerekiyor. Kitabın değerlendirmesi sisteme yüklendikten sonra ikinci kitabı kendilerine gönderiyoruz. En çok kitap okuyan ve en nitelikli okumayı gerçekleştiren öğrencilerimize de ödül veriyoruz. Biz şuna inanıyoruz; kitap okumayı sevmeyen insan yoktur, henüz sevdiği kitapla tanışmamış insan vardır. Biz Kitap Tokat projemiz ile inşallah öğrencilerimizi, vatandaşlarımızı sevdikleri kitaplarla tanıştıracağız ve onların iyi birer okur olmalarını sağlayacağız. Öğrencilerimiz çok mutlu, 65 yaş üstü vatandaşlarımız projeden çok memnun, emekli öğretmenlerimiz çok memnun. Öğrencilerin onları büyük bir heyecanla bekliyoluşundan dolayı posta görevlilerimiz de bu çalışmadan çok memnun. İnşallah projemiz ile okuyan, anlayan bir nesil, olaylara ve sorunlara farklı bakış açılarıyla çözüm üretebilen bir nesil yetişecek dedi.

 

BU ZORLU SÜREÇTE EMEKTAR ÖĞRETMENLERİMİZİ DE UNUTMADIK

 

Salgın süresince Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün emekli öğretmenleri de unutmadığını belirten Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali; Ayrıca bahsettiğim gibi emekli öğretmenlerimizi de unutmadık. Bununla ilgili de öğretmenlerimizi görevlendirdik ve güzel bir iletişim ağı oluşturduk. Emekli öğretmenlerimizin tüm ihtiyaçları bize ulaşıyor. Gönüllü öğretmenlerimiz de o ihtiyaçları karşılayıp emekli öğretmenlerimize ulaştırıyor. Emektar öğretmenlerimize de bu süreçte elimizden geldiğinde destek olmaya çalışıyoruz ifadelerini kullandı.

 

ULAŞMADIĞIMIZ HİÇBİR ÖĞRENCİMİZ KALMADI

 

Yine Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve Türkiye`ye örnek olan Mobil Öğretmenler projesinden de bahseden Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali; Salgın süreciyle birlikte yüz yüze eğitim sona erip uzaktan eğitim başlayınca biz hemen interneti olmayan köylerimizi tespit ettik. Yaklaşık 39 bin öğrencimizin internet erişimi olmadığını gördük ve hemen gönüllü öğretmenlerimizden oluşan ekipler oluşturduk. Bu arada bütün öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum hepsi gönüllü oldu. Bu ekipler internet erişimi olmayan öğrencilerimize hazırlanan ders notlarını, okuma kitaplarını, ödevlerini ulaştırıyor. Biz tüm çocuklarımıza ulaşacağız diye bir hedef belirledik. Bu hedef doğrultusunda da çok çalıştık ve hedefimize ulaştık. Ulaşmadığımız hiçbir öğrencimiz kalmadı. Bu da güzel bir proje oldu ve Türkiye`de pek çok ilde de uygulanmaya başlandı dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.02.2021
Güncelleme Tarihi : 18.02.2021