KÖYLERİMİZDE KALKINMA İŞ MODELİ” TOPLANTISI YAPILDI

17.2.2021
1536 kez Okunmuştur.

 

Tokat İŞGEM Konferans Salonunda, S.S. TOKTÜRK Tarım Kooperatifinin üyelerine yönelik toplantı yapıldı.  S.S. TOKTÜRK Organik Tarım Ürün Üretim Pazarlama Kooperatifi Başkanı Fevzi Yılmaz, Tokat Köy ve Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Yayla Dalı Köyü Muhtarı Mustafa Al, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Prof. Dr. İskender Parmaksız, Doğa Otel İşletme Sahibi Leyla Doğan, Tokat İŞGEM Müdürü Yüksel Tokuşcu ve 50’ye yakın köy muhtarının katıldığı toplantıda “Köylerimizde Kalkınma İş Modeli” istişare edildi.

Organik Tohum, Fide Tanıtımının da yapıldığı toplantıda Antalya’dan gelen AKSU Fide ve LİDER Tohum Firması ve Konya Taşpınar Tarım Firması uzmanları ürün tanıtımlarıyla ilgili sunumlar yaptı.  Doğru teknikler ve yanlış yapılan uygulamalardan bahseden konuşmacılar karşılıklı söz alan köy muhtarlarının sorularını yanıtladı.

Sunumun ardından Kooperatifin danışmanlığını yürüten KOBİ ve İş Geliştirme Uzmanı Yüksel Tokuşcu konuşmasına toplantının amacı ve tarımın önemi ve ihtiyacı ile başladı. “Sanayi sektörüne hammadde tedariği sağlayan tarım sektörünün, aynı zamanda yaşamsal faaliyetimiz olan beslenmenin de ana unsuru olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Tokuşcu, Tokat’ ta tarım için yapılacak konuların başında üretim yapan çiftçinin, köylünün ihtiyaçlarının ve sorunlarınıntak özellikler taşıdığını ve çok dinleyip çok iş çıkarmanın derdiyle dertlendiğini anlattı.

Tarımın ekonomiye katkısının arttırılmasının yolunun bilinçlenmekten ve eğitimden geçtiğini de sözlerinde sık sık vurguladı.  Ardından gerçekleştirmek istediği projeler içerisinde örnek köy projeleri olduğunu ve zaman zaman dirsek teması sağladığı köylerde yerinde ziyaretlerde ve köy temsilcilerinin bizzat danışmak için kendisine gerçekleştirdiği ziyaretler neticesinde edindiği birikimler nezdinde bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu öncülüğü, Köy ve Muhtarlar Dernek Başkanı ve TOKTÜRK aracılığıyla başlangıçta gönüllülük esasına dayalı olarak istekli olan köylerle yapacaklarını dile getirdi. Yapılacak ön çalışmanın ışığı altında ihtiyaç analizi çıkartıp bir iş modeli geliştireceğini ve ekip oluşturarak bel kemiğini kurduktan sonra sabır, teşebbüs ve kararlılıkla sonuca götürecek farklı projelere imza atacaklarının altını çizdi.

Şehrimizde en başta Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı olmak üzere Ticaret Odası Başkanı ve Üniversitenin güzel projeler hayata geçirdiğini anlatan Tokuşcu, “Tokat İŞGEM ve Üniversitemizin değerli hocalarıyla işbirliği geliştirerek TOKTÜRK üyelerinin özveri ve gayretleri ile çeşitli kurumlarlatak bir noktada güçler birleştirilip güzel bir proje daha hayata geçirilebilir.” dedi.

Köy muhtarlarının hepsi sorunlarını dile getirip memnuniyetlerini belirttikten sonra bir sonraki görüşmelerde nasıl yol alınacağına dair taslak plan yapıldı.

Konuşmanın sonunda konuklara plaketler verildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.02.2021
Güncelleme Tarihi : 17.02.2021
GÜNDEM

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
En Son Yorumlar