Tarım arazilerimiz işgal ediliyor

26.1.2021
1229 kez Okunmuştur.

 

 

Saadet Partisi Tokat İl Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Adıgüzel, tarım arazilerinin işgali ile ilgili bir açıklama yayımladı.

 

Dünyada açlığın ve tokluğun zirve yaptığı ilginç bir yüzyıldayız. Neden ve sebeplere baktığımızda Tarım arazilerinin işgal edildiğini görmekteyiz.Geçmişten günümüze bakacak olduğumuzda Ülkemizdeki tarım arazileri hektarındaki düşüşü net bir şekilde görebiliriz. 2000 yılı öncesi toplam hektar 27 milyon iken,günümüze gelindiğinde üzülerek ifade ediyorum ki, toplam hektarın 22 milyona kadar gerilediğini görüyoruz. Toplamda 4 milyon hektar Tarım arazimizin katledildiği gerçeğiyle karşı karşıyayız.

 

Ülke olarak öncelikle bir konuda şu gerçeği kabul edip önlem almalıyız. Nedir bu gerçek, tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmasının önüne mutlak suretle geçmeliyiz. Nüfusun sürekli artığını düşünecek olursak her geçen gün gıda ihtiyacının dahada artığını tahlil etmiş oluruz. Tarım arazilerine; havalimanları, sanayiler ve toprak tahliyeleri ile işgal edildiği her proje Gıda ithalatının daha da artması ve dışa bağımlılığın önlenemez bir hale gelmesi demektir. Son 15 yılda Gıda sektöründe ithalatın zirve yapmış olması ve önlenemez büyük bir problem haline gelmiş olmasının nedeni sorumluların ve yetkililerin Liyakatsiz olmaları ve Ehliyet sahibi Ehil insanlar olmadıklarının göstergesidir.Saman, nohut, et ve benzeri birçok gıdayı ithal eden bir ülkeyiz. Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu, gıdanın temeli olan Tarım arazilerinin korunması ve işlenir halde olmalarını sağlamaktan geçer. En önemlisi de sağlık açısından gıda güvencemizin hakimiyeti  kendi elimizde olacaktır.

 

Milli Görüş teşkilatları olarak yetkili ve etkili makamlara sesleniyoruz, Ulaşım ve sanayileşme gibi yatırımların tarım arazilerine değil,şartlara uygun alanlara yapılmalarını buradan bir kez daha hatırlatıyoruz. Ülkemizde Tarım arazilerinin işgaline şiddetle karşı çıkıyve bu hatalar için acil önlemler alınmasını temenni ediyoruz.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 26.01.2021
Güncelleme Tarihi : 27.01.2021
GÜNDEM

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
En Son Yorumlar