KREDİLER ERTELENSİN

S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan KREDİLER ERTELENSİN

24.1.2021
1232 kez Okunmuştur.

Başkan Aydoğan, esnafın en öncelikli beklentisinin, kendilerine verilen kredilerin geri ödemesinin en az bir yıl süreyle ertelenmesi olduğunu vurguladı.

S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan gazetemize yapmış olduğu açıklamada esnafın durumunu değerlendirdi. Geçen yılın getirdiği sıkıntıların bu yıl da devam ettiğini belirten Başkan Aydoğan, “2020 yılı maalesef çok yoğun olumsuzluklarla başladı, hem ülkemiz hem de dünyadan çeşitli doğal afetler felaketler ve olumsuz olaylarla sürdü ve yoğun sıkıntılarla geçti şüphesiz bunların en büyüğü maddi manevi olarak olumsuz etkisiyle hatırlanacak olan ve hala da devam eden tüm dünyayı etkisi altına alan covid19 virüsü ki her kesimi olduğu gibi esnaf ve sanatkarımızı da olumsuz yönde etkilemiş ve büyükanda ekonomik sıkıntıya sebep olmuştur. Esnafımız ödemelerini yapmayı bırakın özellikle bazı sektörlerde evine ekmek götüremez duruma gelmiştir. Bir çok sektör tamamen durmuş çalışabilenler ise zaman kısıtlamasıyla normal işlerini yapamaz hale gelmiştir. Bu zorlu süreci devlet millet işbirliği ile beraber atlatacağımıza hiç şüphemiz yoktur. Bugüne kadar devletimizin çeşitli destekleri olmuştur. 25.000.-TL. acil destek kredisi vermiş, bunun dışında rutin kredilerimizi vermiş ve bu kredilerinde 2020 yılı nisan mayıs ve haziran tarihlerine tekabül eden taksitlerini ertelemiş, 2020 yılı temmuz ağustos eylül aylarına denk gelen taksitleri de esnafın geriye kalan kredi taksitleri üzerine eşit olarak paylaştırmak suretiyle ertelemiştir. Bunun dışında esnaf ve sanatkarımızın başta basit usulde çalışanlar olmak üzere belli bazı sektörlerde üçer ay kira yardımı ve gene üç ay süreyle pandemi sosyal destek yardımı verme kararı almıştır. Biz bütün zşartlar altında esnaf ve sanatkarımıza yapılan bu yardımlardan dolayı devletimize teşekkür ediyoruz, fakat esnaf ve sanatkar olarak devletimizden bu zorlu süreçte ilave bazı taleplerimiz olacaktır.” dedi.

“KREDİLERİNİN ERTELENMESİ ELZEMDİR”

Kooperatiflerin kefaletiyle Halkbankası’ndan kullandırılan hazine destekli kooperatif kredilerinin taksitlerini, isteyen esnafların talepleri doğrultusunda en az 1 yıl süreyle ertelenmesi isteğinin talepler arasında öne çıktığını vurgulayan Başkan Ahmet H. Aydoğan, “Bu erteleme kalan taksitlerin üzerine yayma şeklinde değil mutlaka kredi vadesinin sonuna mutat ödeme takvimi şeklinde ilave edilmelidir. Bu talep özellikle bazı sektörlerdeki esnafımızın en öncelikli beklentisidir. Elbette ödemek isteyen imkanı olan arkadaşlarımız ödemelerini yapacaklardır ancak buna bugün için imkanı olmayan, işi tamamen durmuş neredeyse bir yıldır iş yapamayan esnaf kardeşlerimizin kendi talepleri doğrultusunda kredilerinin ertelenmesi elzemdir. Aksi taktirde bir taksitini ödeyemediği için takibe düşen esnaf, bankacılık sistemi içerisinde eli kolu bağlanmakta ve farklı finansal imkanlardan da istifade imkanını kaybetmektedir. Bu anlamda esnafımızın bu sıkıntılı süreci zayiat vermeden atlatabilmesi için bu kredilerin talep doğrultusunda ertelenmesi hayati önem arz etmektedir, öte yandan ödenmeyen krediler kooperatif takiplerini yükseltmekte ve süreç giderek sıkıntılı bir hal almaktadır.” şeklinde konuştu.

İŞSİZLİK PROBLEMİ GİTTİKÇE BÜYÜYOR

Esnaf ve sanatkarın bu ülkenin çimentosu olduğuna dikkat çeken Aydoğan, “Her dönemde devletin yanında, milletin hizmetinde şevkle görev ifa etmiş bir kesimdir. Esnaf ve sanatkar bilindiği gibi istihdam noktasında çok önemli bir kitledir. Bugüne kadar kimseye yük olmamış, aksine sosyal sorumluluk adına gerektiğinde yük almış, kendisini istihdam ettiği gibi ayrıca da yanlarında çalıştırdıkları insanlar vasıtasıyla istihdam oluşturmuş, her nerede kendisine ihtiyaç duyulmuşsa bir çağrı, bir talep, bir davet beklemeden koşmuş, fedakar vefakar bir kitledir. İnşallah bu hasletlerinin dünya durdukça devam edeceğinden de endişemiz yoktur. Ancak bu yoğun işsizlik durumu birçoğumuzda ciddi sıkıntılara sebep olmuştur. Böyle giderse bir çoğunun işyerlerini kapamaktan başka natifleri kalmamaktadır. Allah korusun zaten ülkemizin başındaki en büyük problemlerden birisi olan işsizlik sıkıntısına yenileri eklenecektir ki bu hiç kimsenin arzu etmeyeceği bir durumdur.” İfadelerini kullandı.

ESNAFIN HER TÜRLÜ DESTEĞE İHTİYACI VAR

Öte yandan esnaf ve sanatkarın pandemi dönemine iş yapamadıkları, işyerlerini kapattıkları bu döneme denk gelen vergi, SGK, BAĞKUR primlerinin alınmamasının ciddi bir katkı sağlayacağını belirten Aydoğan, “Daha önce de zikrettiğimiz gibi devletimizin sağ olsun esnaf ve sanatkârımıza vermiş olduğu kira ve karşılıksız olarak üç ay süreyle verdiği desteklerden faydalanacak kesimi biraz daha genişleterek basit usul esnafın dışında ihtiyaç sahibi olan gerçek gelire tabi esnaflarında talepleri doğrultusunda yararlanması sağlanabilirse onların da bir ihtiyacını giderecektir. Bu süreçte esnafımızın işyerlerinden elektrik, doğalgaz, su gibi hizmetlerden KDV alınmaması da önemli ve dikkate alınması gereken bir talebimizdir.

Özellikle ulaşım ve taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın araçlarının motorlu taşıtlar vergisinin alınmaması, araç sigortalarında indirim yapılması ilgili kitleyi hem moral motivasyon açısından motive edecek hem de bütçelerine maddi olarak bir katkı sağlayacaktır.” dedi.

ESNAFIN SONUNU GETİRMEYE YEMİN ETMİŞLER

Bir başka problemin de her geçen gün biraz daha yaygınlaşan zincir marketlerin olduğunu belirten Başkan Aydoğan, bu konu hakkında çıkacak yasayı beklediklerini söyleyerek, “Zincir marketler en ücra kasabalara sokak aralarına kadar yayılarak esnaf ve sanatkarımıza adeta nefes alacak bir alan bırakmayan esnaf ve sanatkârın sonunu getirmeye yemin etmişçesine her geçen gün yeni teknolojik ve modern yöntemler geliştirmekte tek bir müşterinin dahi küçük esnaf ve sanatkara gitmesinin önüne geçmek için bir birileriyle kıyasıya yarış halindedirler. Bunlarla ilgili artık yılan hikayesine dönen yasa çalışması ve alınması gereken tedbirler maalesef bir türlü hayata geçirilememektedir. Oysa ivedilikle sayılarının sınırlandırılması, çalışma saatlerinin sınırlandırılması, yılın her günü bayramlar, hafta sonları, tatiller dahil çalışmalarına mani olunmalıdır. Halkımızın küçük esnaf ve sanatkardan alışveriş yapmasının sağlanması önem arz etmektedir. Zira bu kesim hem sayısal olarak kalabalık bir kitle hem de toplumun bütün kesimleri ile irtibat halinde olması sebebiyle mahallenin bekçisi, arabulucusu, emanetçisi veresiye defterleri marifetiyle faizsiz bankacısı, evinin anahtarını, çoluğunu çocuğunu emanet ettiği emin kişisi mahallede ihtiyacı olan herkesten haberi olan ve bir şekilde bu ihtiyacı karşılayan ya da karşılayacak yerleri haberdar eden vefakar, fedakar bir kitle. Bu kesimin iflas ederek işlerini kaybederek işyerlerini kapatarak boşaltacakları alan birçok sosyal problemlere gebe olacaktır. Bu sebeple esnaf ve sanatkara sahip çıkılması elinden tutulması ayakta, hayatta yaşamalarını sürdürebilmelerinin temin edilmesi her bakımdan çok önemlidir diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

E-TİCARETE ADAPTE OLMAK İÇİN DESTEK ŞART

Ticaretin dijitalleşerek başka bir yöne evrildiğini kaydeden Aydoğan, devlet yetkililerine çağrıda bulunarak, “AVM’ler, zincir marketler derken şimdide tüm dünyada alışveriş sisteminin şeklini değiştiren, her geçen gün katlanarak büyüyen ve küçük esnaf ve sanatkarı tamamen sistemin dışına iten, e-ticaret karşısında küçük esnafımız çaresiz ve mağdur olmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için esnaf ve sanatkarımızın e-ticarete entegre olabilmelerine imkan sağlayacak gerek eğitim gerek donanım ve gerekse finansal destekler sağlanmalıdır. Böyle giderse çokta uzun olmayan bir zamanda artık bildiğimiz esnaf ve zanaatkarlık tarihe karışacak, insanlar işlerini kaybedecek, milletçe cesaretimizin ve belki de yaşadığımız pandemidende daha fazla etkilenmemesi için yetkililerin esnaf ve sanatkarımızın e-ticarete biran önce uyum sağlaması yönünde gerekli tedbirlerin alınması, çalışmaların yapılması hususlarında devletimizden ve yetkililerden biran evvel tedbirler alınması noktasında beklentilerimiz vardır.” dedi.

“DEVLETİMİZE GÜVENİMİZ TAMDIR”

Belirttiği hususlarda ilgili çalışmalar hayata geçirilirse esnaf ve sanatkarın bu zorlu pandemi sürecini daha kolay ve küçük ekonomik yaralar ile atlatacağını söyleyen Başkan Aydoğan açıklamasını şu ifadeler ile sonlandırdı:

“Devletimize güvenimiz tamdır. Bu sıkıntıları da elbette omuz omuza vererek aşacağız elbette bugünler geride kalacak. Ancak bugün için esnaf ve sanatkarın bu desteklere ihtiyacı vardır. Bu zorlu süreçte kooperatiftaklarımızın kredi taleplerini her zaman en ivedi şekilde karşılama gayretinde olduk. 25.000.-TL’lik destek kredisini gece gündüz demeden hafta sonları da mesai yapmak suretiyle çok kısa zamanda esnaf ve sanatkarımızla buluşturduk, normal kooperatif kredilerimizi kesintiye uğratmadan aksatmadan bu görevimizi ifa ettik. Bundan böyle de inşallah kooperatifimizin, kooperatifler içindeki güçlü konumu ve imkanları itibarı iletaklarımızın yanında sonuna kadar olacaktır . Bu görev dönemimizde her zaman esnaf ve sanatkarımızın hakkına bir yetim hakkı hassasiyeti ile yaklaşmış her kuruşuna sahip çıkmış ve bu zorlu süreci de çok şükür kârla geride bırakmış olmanın kalp huzuruyla görevimizin başındayız. Elbette söylenecek çok söz var başka taleplerimiz beklentilerimiz de var, ancak biz bugün burada öncelikli gördüğümüz birkaç tanesini dile getirdik, tabi bunların en acil ve öncelikli olanı şu anda kullanılan kredilerin hiç değilse bir yıl süre ile ertelenmesidir. Geç kalınmadan bu konuda tedbir alınması esnaf ve sanatkarı rahatlatacaktır. Bu taleplerimizi dile getirmemizi sağlayan siz değerli basın mensuplarına teşekkür eder bu sıkıntılı sürecin bir an önce son bulması dileklerimle saygılar sunarım.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.01.2021
Güncelleme Tarihi : 25.01.2021
GÜNDEM

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
En Son Yorumlar