Nalbantlığın son ustası vefat etti

21.1.2021
1444 kez Okunmuştur.

 

Türkiye genelinde el yapımı nalbant üreten tek usta Tokatlı Mehmet Fakirsever’di. 78 yaşında son nefesini verdi. Kara Mehmet olarak anılan nalbant ustasının vefatı şehirde derin bir üzüntü yaşattı. Tokat El Sanatları Derneği Başkanı Ayşe Demir, dernek üyesi kara Mehmet ustanın vefatını duyururken ‘bir çınarımızı kaybettik’ vurgusunu öne çıkardı.

BABA MESLEĞİNİ SAHİPLENDİ

            78 yaşında rahmeti rahmana kavuşan Mehmet Fakirsever’in 3-4 yaşından buyana baba mesleği olan nalbantlığı sahiplendiğini belirten Ayşe Demir, Türkiye’de hali hazırda el ürünü nal yapan tek ustanın Mehmet Fakirsever olduğunun bilgisini paylaşırken, vefatıyla birlikte nal üretimini elde yapan başkaca usta kalmadığını söyledi.

ÜLKÜCÜ CAMİANIN SEVİLEN İSMİ

            Rahmetli olan Mehmet Fakirsever, nalbantlıktaki ustalığının yanı sıra ülkücü camia içinde sevilen, sayılan bir figürdü. Vefatı ülkücü camiayı da derin bir üzüntüye sevk ederken dün gün boyu taziye mesajları paylaşıldı. Tokat Milletvekili Yücel Bulut Fakirsever’in kaybını “Güzel adamdı. Yiğit adamdı. Helal yaşayan, helal kazanan, helal arayan insandı. Dava nöbetinde bir ömür tüketti. Değerli Ağabeyimiz, Tokatlı Kara Mehmet’i kaybettik. Camiamızın başı sağolsun.” sözleriyle duyururken, Milliyetçi Hareket Partisi’nde İl Başkanlığı yapmış isimlerden, işadamı hemşehrimiz Ümit Sarıtaşlı’nın rahmetli Mehmet Fakirsever için yaptığı paylaşımda “ey gara Mehmet abi, sen bu kutsal davanın yılmayan neferiydin. Senden çok şey öğrendik. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanın cennet olsun. Biz senden razıydık, Allah da senden razı olsun.” diye yazdı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.01.2021
Güncelleme Tarihi : 21.01.2021