TÜRKİYE`NİN DEMOKRASİYİ KORUMAKLA GÖREVLİ KURUMLARI GÖREVİNİN BAŞINDADIR.

9.12.2020
2864 kez Okunmuştur.

 

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulunda Anayasa Mahkemesi bütçesi üzerine söz alan Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Anayasa mahkemeleri dünyanın birçok ülkesinde değişik isimler altında demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerler temelinde görev yaparken geçmiş yıllarda, maalesef, ülkemizde milli iradeye müdahale niteliğinde kararlar vermiştir. 367 kararı, 411 oyla kabul edilen başörtüsü düzenlemesinin iptal kararı, hafızalardan silinmemiştir. Verilen bu kabil kararlar Türkiye`nin derin, sosyal ve ekonomik krizlere girmesine sebep olmuştur. Anayasa Mahkemesini tartışmaların odağı haline getirmiştir. İfadelerini kullandı.

Vekil Arslan, yaptıkları anayasa değişiklikleriyle, Anayasa Mahkemesi’nin asli görevine döndüğünü ve günlük siyasi tartışmaların dışına çıktığını vurguladı.

2010 yılında Anayasa`da yapılan değişiklikle hukuk sistemine, bireysel başvuru usulü getirildiğini hatırlatan Arslan, bu sayede Anayasa Mahkemesi’nin, sadece normların Anayasa`ya uygunluğunu denetleyen bir kurum olmaktan çıktığını, vatandaşların karşılaştığı hukuk ihlallerini, yasal yolların tüketilmesinin ardından doğrundan ele alarak topluma dokunan bir yargıganı haline geldiğini söyledi. Arslan, Burada önemle vurgulanması ve dikkat edilmesi gereken husus şudur: Anayasa Mahkemesine verilen yetki, yüksek mahkemeler dahil mahkeme kararlarına yönelik bir denetim mekanizması değildir. Anayasa Mahkemesinin kendisini süper temyiz mahkemesinin yerine koyarak yerindelik denetimi yapması, Anayasa ve yasalarla çizilen sınırların dışına çıkması kabul edilemez. ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde bir Anayasa Mahkemesi üyesinin sosyal medya paylaşımıyla tekrar gündeme geldiğini dile getiren Vekil Arslan, Darbe severleri heyecanlandıran, sevindiren bu paylaşımın amacının, eski vesayetçi yapıya bir özlem ve kasıtlı bir göndermeden başka bir şey değildir. Türkiye`nin demokrasiyi korumakla görevli kurumlarının görevinin başında olduğunun unutulmamasını istiyorum.” Dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 9.12.2020
Güncelleme Tarihi : 9.12.2020
GÜNDEM

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
En Son Yorumlar