CHP`den natif 30 Ağustos Kutlaması

30.8.2020
17993 kez Okunmuştur.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Covid-19 pandemisi nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sunularak sade törenle kutlandı. Ancak CHP Tokat İl Başkanlığı törenin ardından natif kutlama yaptı. CHP İl Örgütü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Tokat şubesi temsilcileri anıta çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından izinsiz yürüyüş gerçekleştirdi. Halka maske ve Türk Bayrağı dağıtan kalabalık Cumhuriyet Meydanından Eski Niksaryolu kavşağında kapalı pazaryeri alanına yürüdü. Burada pazarcı esnafının Zafer Bayramı kutlandı.

natif törende Atatürk Anıtına çelenk sunan CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, “Bu önemli bayramın kutlanması ile ilgili polemik yaratılmasını asla doğru bulmuyoruz. Türk halkını, milli ve manevi değerlerinden kesinlikle koparamazsınız. Bu nafile çabalar, Ordumuzun yazdığı Destanı unutturmayacaktır. 26 Ağustos 1071 de nasıl ki Malazgirt’te Anadolu’nun kapıları bizlere açılıp yurt olduysa, 30 Ağustos 1922 de Dulupınar’da emperyalist güçlere bu yurdu teslim etmediğimiz gündür. Sultan Alp Aslan da bizimdir. Bu zaferlerin her ikisi de coşkuyla kutlanmalıdır. Ama birincisi coşkuyla kutlanırken ikincisi bu coşkuyla kutlanmamış; corona engel gösterilmiştir. Takdir milletimizindir.  98 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden geri adım atmayacağız” Diye konuştu.

 

CHP Tokat İl Başkanı Kadim Durmaz, “Sıkıntı, “30 Ağustos’a” neleri borçlu olduğumuzda değil,  “30 Ağustos’u” kime borçlu olduğumuz noktasında başlıyor. Biliyorlar ki her şeyimizi “30 Ağustos Zaferine, “30 Ağustos Zaferini’de”  *Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. *30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayabilir miyim? Diye sormaya hiç niyetim yok. Çünkü benim için koyulan yasaktan çok öncesinden gelen bir talimat var. Hani şu, en büyük yerden aldığımız: ‘EY Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ Diye başlayıp “Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti`ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” diye biten talimat. O yüzden “30 Ağustos’ta”;Yüzümdeki maske, elimdeki Türk Bayrağı, yüreğimdeki “ATATÜRK sevgisi” ve aklımdaki Cumhuriyetin kazanımlarıyla birlikte Tokat Cumhuriyet Meydanındayız. Virüsle arama sosyal mesafeyi de koyarım. Ama “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK”le arama mesafe koyulmasını asla kabul edemem!  Çünkü 30 Ağustos Zafer Bayramını kazananlar kutlar. Ne acı ki ülkemizde Cumhuriyet ve değerlerine saldırılar her geçen gün artmakta, bunları da üzüntü ile yaşamaktayız. Ülkemizin kurtuluş ve kuruluş zaferini dahi yasaklara ve engellemelerle kutluyoruz. Türk Milleti Atasının değerini biliyor. Bu bayramlar ülkemizin kuruluş, milletimizin varlık sebebidir.  Hiçbir güç bu kutlamalarımızı engelleyemez. Bu milli emaneti onur ve gururla nesilden nesile aktaracağız. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 30.08.2020
Güncelleme Tarihi : 30.08.2020