Türkiye’nin Tapu Senedi” Lozan Antlaşması”  97 Yaşında

26.7.2020
1070 kez Okunmuştur.

  

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Lozan anlaşmasının 97. Yıl dönümünde Pembe Köşkte düzenlenen etkinliklere katıldı.

 

Etkinliklerde Türkiye`nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ve Ankara Milletvekilimiz Nihat Yeşil de katıldı.

 

CHP ‘yi temsilen etkinliklere katılan Durmaz,  Lozan Anlaşmasının 97. yıl dönümü için yazılı bir açıklama yaptı.

 

Durmaz’ın açıklaması şöyle;

 

“Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Barış Antlaşması`nı kendisinin kaleme aldığı `Nutuk`ta şöyle anlatır: Bu antlaşma, Türk milletine karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastin sonuçsuz kaldığını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasi zafer eseridir.

 

Lozan Antlaşması Egemenliğimizin, bağımsızlığımızın ve cumhuriyetimizin kurucu belgesidir. Milli mücadele zaferini taçlandıran tarihi bir diplomasi zaferidir.

 

Türkiye Cumhuriyeti`nin tapu senedidir.

 

Bugün Lozan’ı tartışma konusu yapanlar bilsinler ki Cumhuriyetin değerlerine ve egemenliğimize sonuna kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz.

 

Bu vatan topraklarını bir ulus mücadelesiyle kazanan Gazi Mustafa Kemal ve Silah arkadaşlarına olan minnetimiz hiç eksilmeksizin devam edecektir!

 

Şanlı zaferlerle dolu tarihimizi silmek için gösterilen çabalar boşunadır!

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nin temellerinin atıldığı, emperyalist devletlere karşı duruşun tescil edildiği gün olan 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması`nın 97`nci yılı kutlu olsun. Sevr`i yırtıp atan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Lozan’ın diplomasi kahramanı İsmet İnönü ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 26.07.2020
Güncelleme Tarihi : 26.07.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar