Tarım Tokat Kapsamında Devam Eden Projeler Ele Alındı

16.7.2020
1510 kez Okunmuştur.

 

 

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında düzenlenen toplantıda Tarım Tokat projesi kapsamında devam eden tarımsal projeler ele alındı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, OKA Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle ile ilgililer katıldı.

Destek verilecek üretim alanları ile ilgili bilgiler veren TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, IPARD 2 Programı 9. Çağrı 302 Bitkisel Üretimi Geliştirme ve İş Geliştirme kapsamında toplam yatırım tutarı 173 milyon TL, toplam destek tutarı ise 105 milyon TL olan 377 proje TKDK Tokat İl Koordinatörlüğüne teslim edildiğini söyledi.

TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, tıbbi aromatik bitki üretimi, tıbbi aromatik bitki işleme, serada tıbbi aromatik bitki, süs bitkisi, fide yetiştiriciliği, mantar, arıcılık, kırsal turizm, yerel arıcılık kırsal turizm, yerel ürün, el sanatları, su ürünleri, yenilebilir enerji gibi alanlarda başvurular kabul edilerek belirlianlarda üreticilerimize hibe desteği verileceğini söyledi.

2021 yılı DOKAP proje teklifleri kapsamında hazırlanan projeleri sunan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ise ; “Niksar Bağcılığı Geliştirme Projesi, Buğday üretiminde verim ve kalitenin yükseltilmesi projesi (Buğdayla Koyun, Gerisi Oyun) Yonca üretiminin geliştirilmesi projesi, silajlık mısır üretiminin geliştirilmesi temiz su temiz süt projesi, Yatmış ve Dereağzı köyü meralarında güneş enerjili çit sistemi ile kontrollü otlatma projesi, Tokat meralarında otlatma verimliliğinin artırılması projesi, Erbaa kesme çiçek yetiştiriciliğini geliştirme projesi, Niksar veteriner kontrol  ve tarımsal uygulama merkezi projesi, Silajdaki Marifet Üretimdeki Bereket  Mısır slajı kalitesinin artırılması ve üretiminin teşvik edilmesi projeleri hakkında Vali Dr. Ozan Balcı’ya bilgi verdi.

Tokat’ın tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, tarım ve hayvancılığın gelişmesini, çiftçimizin ve üreticimizin zenginleştirilmesini önemsiyoruz. Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin bu projelerden faydalanması istiyoruz.” dedi.

Başçiftlik’te Geç Turfanda Kiraz Bahçesi Start Alıyor

Vali Ozan Balcı,”Başçiftlik ilçemizde geç turfanda kiraz bahçemizi en kısa kuruyoruz. Oluşturulacak kiraz bahçesi ile verim ve kalitesi iyi, getirisi yüksek, ilçemiz ve bölgemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacak ve hasat dönemine göre bölgede söz sahibi olacak kiraz yetiştirilecek. Proje  ile çiftçinin ve köylünün zenginleşmesini sağlayacağız. “dedi.

Tokat merkez ve ilçelerimizde Tokat’ın Gücü Kadının Gücü sloganı ile kurulan 14 kadın kooperatifinin yerel ürünler kapsamında hazırladığı projelerin  TKDK’ya teslim edildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “TKDK çok güzel işler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. 

Tokat sera memleketi ve vereceğimiz destek ve sağlayacağımız kaynakla seracılığı geliştirmek için çalışıyoruz. Hedeflerimiz Tokat’ımıza 5 yılda 5 bin dönüm sera alanını kazandırmak. Tokatlı çiftçimizin, üreticimizin zenginleşmesine ve tarımsal üretime katkı sağlamak istiyoruz. Projelerde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.07.2020
Güncelleme Tarihi : 16.07.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar