Bakan Karaismailoğlu, Tokat`ta STK Temsilcileri İle Buluştu

28.6.2020
995 kez Okunmuştur.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması Toplantısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

 

“Tokat’ın Tarım Ürenlerini Dünyayla Buluşturacağız”

Tokat`ta bir restaurantta düzenlenen toplantıda Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan’ın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı,  ülkenin 2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda her alanda ilerlerken, gelişirken, büyürken, eğitimden spora, sosyal politikalardan tarıma,mancılıktan ulaşıma, iletişimden enerjiye ulaşımda da büyük hamlelerin olduğunu söyledi. Türkiye’nin her yanında olduğu gibi Tokat’ta da gelişmelerin yaşandığın ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Sayın Bakanımızın önderliğinde devletimizin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapacağı yatırımlarla 10 yıl içerinde Tokat’ı biz okyanuslara bağlayacağız. Tokat Tarım memleketi. Özellikle tarım ve hayvancılıkla ilgili ürünleri dünyaya sevk etmiş olacağız. Tokat daha çok zenginleşecek. Buna yürekten inanıyorum. Ben Sayın Bakanımızı Tokat’ımızı dünyaya bağlayacak projelerin mimarı olarak görüyorum. Çünkü büyük değişimler ulaşım yolu ile oluyor. Özellikle Tokat’ın tarım ürünlerini dünyayla buluşturmuş olacağız. Türkiye ve dünya Tokat’tan yararlanmış olacak. Bu duygu ve düşüncelerle Sayın Bakanımızın ilimize gerçekleştirdiği ziyaret nedeniyle  çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yaptığı konuşmada, Türkiye`nin her noktasında çok ciddi çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

 

Bütün ülkelerin sistemleri yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iflas etmiş durumdayken, Türkiye`de işlerin devam ettiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, Bütün tedbirlerimizi aldık, güvenliğimizi sağladık. Şantiyelerimiz devam etti, Tokat`ta olduğu gibi. Ülkemize değer katan projelerle uğraşıyoruz. Devam eden bütün projelerimizin bir an evvel bitirilmesi için çabalıyoruz. Yeni yapılacak projeleri planlayıp daha güzel projelerle birlikte olacağız. diye konuştu.

 

Tokat`a Yaklaşıkı 9,8 Milyar Liralık Yatırım Yaptık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetlerine Tokat`ın verdiği desteği her fırsatta ifade etmek gerektiğini dile getiren Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti. Tokat`a yapılan toplam yatırım tutarı 9,8 milyar liraya yaklaşmıştır. Tokat`a yapılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yatırımlarımız 5 milyar liraya yaklaştı. Tokat`ta 379 kilometresi devlet yolu, 325 kilometresi il yolu olmak üzere toplam 704 kilometre yol ağımız bulunuyor. 2003 yılına kadar sadece 16 kilometre bölünmüş yolu olan Tokat, bugün 257 kilometrelik bölünmüş yola sahip. Şehrimizdeki bitümlü sıcak asfaltı 16 kilometreden 271 kilometreye çıkardık. 84 kilometrelik Turhal-Tokat-Sivas yolunu, 75,5 kilometrelik Erbaa-Reşadiye yolunu ve 8 kilometrelik Tokat Çevre Yolu`nu tamamladık. Şehrimizde devam eden 10 kara yolu projemizin toplam uzunluğu 370 kilometre.

 

Projelerimizi kısa sürede tamamlayacağız

Bakan Karaismailoğlu, Tokat sınırları içinde 168 kilometrelik de demir yolu ağı bulunduğuna işaret ederek, 410 kilometrelik Samsun-Sivas (Kalın) Hattı`nın rehabilitasyonu ve sinyalizasyon yapımını tamamladıklarını söyledi.

 

Yük treni deneme seferlerine 4 Mayıs`ta başladıklarını, 8 saat 50 dakika olan seyahat süresinin 5 saat 45 dakikaya indiğini anlatan Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

 

Tokat-Turhal Hızlı Demiryolu Etüt Projesi`ni başlattık. Bu hat Tokat ili, Samsun-Sivas (Kalın) hattı üzerindeki Turhal`dan kuzey-güney demir yolu koridoruna bağlanacak. Tokat`taki 10 projemizin toplam maliyeti 3 milyar 406 milyon liradır. Bu projelerimize bugüne kadar 1 milyar 159 milyon lira harcandı. Projelerimizi kısa sürede tamamlayacağız. Tokat Yeni Havalimanı Projesi`nin dörtte üçü tamamlandı. 2 bin 700 metrelik pisti, 4 uçak park yeri kapasiteli apronu ve taksi yolu, çevre güvenlik ve aydınlatma sistemi tamamlandı. Ayrıca yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli iç ve dış hatlar terminal binasıyla birlikte kule, teknik ve ikmal bölümlerinin yapımı devam ediyor. 2003`te Tokat`ta hızlı internet bulunmazken, bugün yaklaşık 453 bin hızlı internet abonesi bulunuyor. Tokat`taki fiber optik kablo uzunluğunu 3 kat artırarak 3 bin 97 kilometreye çıkardık. Tokat`ta 42 PTT şubesi otomasyona açıldı ve 37 PTTmatik kuruldu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.06.2020
Güncelleme Tarihi : 28.06.2020