“Çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır”

25.6.2020
1226 kez Okunmuştur.

 

Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi Çankaya ve Marangozlar Odası Başkanı Hüseyin Güven, son günlerde artan pandemi nedeniyle sanayinin karantinaya alınacağı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Konuyla ilgili halk arasında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Çankaya,  sanayi esnafının tüm hijyen kurallarını yerine getirdiğini ve 27-28 Haziranda Tokat Belediyesi tarafından dezenfekte çalışması yapılacağını belirtti.

Çankaya ve Güven ayrıca 29 Hazirandan itibaren de maske, el ve yer dezenfekteni dağıtımı yapılacağını ifade etti.

Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi Çankaya ve Marangozlar Odası Başkanı Hüseyin Güven’in yaptığıtak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Dünyayı etkileyen bu salgın ülkemizde ve Tokat’ımızda da görülmeye başlanmıştır. Ancak hükümetimiz ve sağlık bakanlığımızın  takdire şayan çalışmaları neticesinde diğer ülkelere göre ülkemizde biraz daha  az etkisi görülmektedir.

            Bizim için önce sağlığımız, ikincisi olarak ekonomidir. Bu salgın ülkemizde en çok küçük esnaf ve sanatkarımızı etkilemiştir. Mart – Nisan – Mayıs aylarında esnaf ve sanatkarımız ülkenin içinde bulunduğu bu durumdan dolayı sıkıntı yaşamıştır. Ancak 1 Haziran normalleşme süreci başladıktan sonra çalışmaya başlamıştır. Yine de işlerde eski potansiyel yoktur.  Bu geçen üç aylık süre içerisinde esnaf ve sanatkarımızın bağkur, ssk, vergi, kredi taksitleri gibi ödemelerin ertelenmesi yapıldı ama bu süreçte esnaf ve sanatkarımız çalışmadığı için ödemede yine sıkıntı çekmektedir. Bu ertelemenin 2021 yılına yapılıp, ayrıca esnaf kefalet ve kredi kooperatifi taksitleri üç ay ertelenmiş olup yeni normalleşmeye başladığımız için ödeme de sıkıntı çekilecektir. Üç ay daha ertelenmesini ve  genel bir ssk, bağkur, vergi yapılandırması talep ediyoruz. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca, diğer bakanlarımız, Tokat Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekillerimiz ve Tokat Belediye Başkanımız Sayın Av. Eyüp Eroğlu olmak üzere bu süreçte esnaf ve sanatkarımızın yanında olmuştur. Tabi ki dökülen kap yerini doldurmaz diye bir tabir vardır. Bu süreçte kaybettiklerimizin yerini dolduramadık. Ancak esnaf ve sanatkarlar olarak yine de bu desteklerden dolayı teşekkür ederiz.

            Yerelde Tokat Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı önderliğinde Tokat Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımız gerçekten esnaf ve sanatkarımıza bu süreçte büyük katkıları olmuştur. Dün Merkez Oda Başkanlarımızla beraber Sayın Valimizi ve Belediye Başkanımızı ziyaret ettik. Sıkıntılarımızı dile getirdik. Sayın Valimiz olsun Sayın Belediye Başkanımız olsun  Esnaf ve Sanatkarımızın bugüne kadar yanında olduklarını bundan sonrada gerekenin yapılacağını beyan ettiler. 60.000 Maske ve 12 ton dezenfektan olmak üzere esnaf ve sanatkarımıza dağıtılması konusunda talimat verdi, 29 Haziran pazartesi gününden itibaren dağıtılmaya başlanacaktır. Esnaf ve sanatkarımız maske ve dezenfektan sıkıntısı çekmeyecektir.

Bugünki toplantımızın diğer bir başlığı Son günlerde sanayi sitemizde covid 19 salgınında dolayı karantina uygulaması yapılacaktır diye asılsız haber ve sosyal medya paylaşımları yapılmaktadır.

Kesinlikle böyle bir şey yoktur. Bu haberler asılsızdır. Sanayi sitemizde gerekli temizlik hijyen çalışmaları sıklıkla yapılmaktadır. Maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilmektedir.

Her ay iki sefer Pazar günleri Tokat Belediyesi ekipleri tarafından sanayi sitemiz genel temizliği yapılıp dezenfekte edilmektedir. Ayrıca 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde sanayi sitemiz geneli Tokat Belediyesi ekipleri tarafından temizlik ve ilaçlama çalışmaları yapılacaktır.

 29 Haziran Pazartesi günü itibari ile esnafımıza maske,    el ve yer dezenfektanı dağıtımı yapılacaktır. Maske ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarımızın Madeni Sanatkarlar Odası ve Marangozlar Odasından temin edebilir.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.06.2020
Güncelleme Tarihi : 25.06.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar