CAMİLER CEMAATİNE KAVUŞUYOR

28.5.2020
40 kez Okunmuştur.

Türkiye genelinde camiler, bugünden itibaren cemaatle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu doğrultuda Tokat’ta Cuma namazları Ali Paşa Camii, Takyeciler Camii, Ulu Camii, Meydan (Hatuniye) Camii, Alacamescid Camii, Hamzabey Camii, Başçiftlik Koop. Evleri, Behzat Camii, Fevzi Çakmak Camii, Arifiye Camii, Fatih Camii, Şehitler Camii, Sanayi Camii, Karşıyaka Merkez Camii, Geyras Camii, Türkmen Camii, 600 Evler Camii, Yeşilırmak Camii, Tekbirevleri Camii, Fidanlık Camii, Hz. Hüseyin Camii, Kaşıkçıbağlar Camii, Nur Camii, Abdulkadir Geylani Cami, Bahçelievler Camii, Gezirlik Camii, Yeşilova Camii, Kümbet Camii, TEDAŞ Camii, Hz. Ebubekir Camii, Üniversite Orhan Turan Cami, Bedesten Yunus Emre Camii, Bedesten Nurtepe Camii, Hz. Ömer Camii, TOKİ Konutları Camii, Özel İdare Mescidi, İhlas Camii, Vali Recep Yazıcıoğlu Camii, Topçam Camii, Yavuz Sultan Selim Camii, TOKİ Eyüp Sultan Camii, Çaybağları Camii, Doğancıbağları Camii,            Malkayası Hz. Osman Camii, Muhsin Yazıcıoğlu Camii, Terminal Mescidi, İşeri Petrol Mescidi’nde  kılınabilecek.

Korona virüs ile mücadele kapsamında camilerde cemaatle namaz kılmaya da kısıtlama getirilmişti.

Ülkemizde korona virüsün kontrol altına alınmaya başlamasıyla bazı tedbirler gevşetiliyor. Gevşetilen tedbirlerden biri de camilerde cemaatle namaz kılınmasına getirilen kısıtlama oldu.

Yeni alınan karara göre, cuma namazları belirlenen alanlarda (cami bahçesi, okul bahçesi vb.),öğle ve ikindi namazları cemaatle camilerde, akşam, yatsı ve sabah namazları ise evlerde veya camilerde münferit olarak kılınabilecek. Yani cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Ayrıca cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek. Cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.

Bu kapsamda camiye giden vatandaşlar yine maske takma zorunluluğuna ve sosyal mesafe kuralına dikkat edecekler. Ayrıca vatandaşlar, kişisel seccadelerinde ve işaretlenen yerlerde namaz kılacaklar. Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek. Temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecek. Cami ve mescitlerde genellikletak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği ve benzeri malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek. Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami ve mescitlerin sürekli havalandırılması sağlanacak ve camilere koronavirüsle ilgili uyarıcı afişler asılacak.

Sokağa çıkması sınırlandırılan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar ise kendilerine sokağa çıkma hakkı tanındıktan sonra camide cemaatle namaza dahil olabilecekler.

“Cuma Heyeti Oluşturulacak”

Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecek. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacak. Bu düzenin sağlanması için vali/kaymakamlarca il/ilçe müftülerinin önerileri doğrultusunda her namaz kılınacak cami ve açık alanlar için en az 5 kişiden müteşekkil cuma heyeti oluşturulacak ve kolluk personeli görevlendirilecek. Cuma heyeti, öncelikli olarak cuma namazı kılınmayan camilerin din görevlileri, erkek Kur`an kursu öğreticileri, müftülük personelinden oluşturulacak. Bu kapsamda yeterli personel bulunmaması durumunda diğer kamu görevlilerinden görevlendirme yapılabilecek. Ayrıca ihtiyaç bulunması halinde cami dernekleri üyeleri de bu amaçla görevlendirilebilecek.

Cuma heyeti görevlendirilecek kolluk personeli ile koordineli şekilde cemaatin bu genelgede belirtilen şartlar dahilinde namaz kılınacak alanlara girmesi (ellerin dezenfekte edilmesi, maske ile girilmesi, seccade getirilmesi gibi), saf tutması, içeriye girecek kişi sayısı belirlenen sayıya ulaştığında bu durumun giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde anlatılması ve namaz sonrası cemaatin sosyal mesafeyi koruyarak çıkmalarının sağlanması konusunda görev yapacak.

“Cuma Namazlarında Vaaz Yapılmayacak”

Valilik ve kaymakamlıklarca bu genelgede belirtilen kuralların uygulanması, özellikle de cemaatin namaz kılınacak yerlere sosyal mesafeyi sağlayacak bir düzen dahilinde alınması, namaz kılınacak alanlara belirlenen kapasite üzerinde cemaatin girmemesi, içerideki kapasite dolduğu zaman dışarıdaki cemaatin bilgilendirilmesi, sosyal mesafeyi ihlal edecek şekilde kalabalık oluşmaması konularında doğrudan sorumlu olacak kolluk personeli görevlendirilecek. Kolluk birimleri görevlerini cuma heyetleri ile koordineli olarak yerine getirecek.

Kolluk birimlerince cuma namazı kılınacak alanlarda cemaatin giriş/çıkışlarının kontrollü şekilde sağlanması için gerektiğinde akordeon bariyer, bariyer, renkli kordon/şerit, plastik duba benzeri fiziki engellerden yararlanılacak. Cuma namazlarında vaaz yapılmayacak, Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilecek hutbeler hiçbir ilave ve çıkartma yapılmadan okunacak, namazların mümkün olduğunca kısa sürede kılınmasına çalışılacak. Bu kapsamda valilik/kaymakamlıklarca, uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için başta yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanarak planlamalar ve görevlendirmeler yapılacak. Vatandaşlara gerekli duyurular yapılarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

“Diyanet İşleri Başkanlığı, Uyulması Gereken Kuralları İçeren Afişler Hazırladı”

Diyanet İşleri Başkanlığı, korona virüs ile ilgili alınacak tedbirler ile cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren afişler hazırladı. Bir yazı ile il ve ilçe müftülüklerine gönderilen afişin, müftülüklerce ivedi bir şekilde bastırılarak bütün cami ve mescitlere asılması, müftülük web siteleri ile sosyal medya üzerinden duyurulması istenildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.05.2020
Güncelleme Tarihi : 28.05.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar