TKDK’DAN YENİ HİBE ÇAĞRISI

14.5.2020
238 kez Okunmuştur.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD-II programı kapsamında 9. Başvuru Çağrı ilanına çıktı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı sağlamak amacıyla 11 Mayıs 2020 tarihinde IPARD II Programı Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanına çıktı. TKDK Tokat İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan Dokuzuncu Çağrı İlanı için toplam destek bütçesi 158 Milyon Avro yani yaklaşık 1,2 milyar TL`dir. Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) ile Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) sektörlerinde sunulacak projeler desteklenecektir. dedi.

 

Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “101-Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “302-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirleri kapsamında başvurular kabul edilecektir.

TKDK Tokat İl Koordinatörü Fevzi Çiçek’ ten alınan bilgiye göre bu çağrı döneminde 101 tedbiri dediğimiz hayvancılık (büyükbaş/ küçükbaş et ve süt üretimi) , kanatlı eti ve yumurta üreten işletmelerinin kurulumuna 50-70 arasında hibe desteği verilecektir. Bu kapsamda bayan ve 40 yaş altı yatırımcılarımız pozitif ayrımcılık kapsamında daha avantajlı olacaklardır.

302 tedbirinde ise Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi kapsamında serada veya açık alanda tıbbi aromatik bitki, süs bitkisi, fide fidan üretimi; mantar-misel yetiştiriciliği, arıcılık kapsamında kovan alımı başta olmak üzere tüm arı yetiştiriciliği ekipmanlarına, bal işleme ve paketleme tesislerine, yerel ürün işletmeleri kapsamında et işleme ve süt işleme, biber salçası, püre, pekmez, marmelat, reçel, pestil, turşu, meyve ve sebze suları, konserve, sirke, közleme, salamura, ekşiler ve ezme, kurutulmuş meyve ve sebzelerin imalatı, bakliyat (işleme ve paketleme), yerel yiyecek (yemek, börek, tatlı, şekerlemeler, unlu mamuller), baharatlar yöresel el sanatlarına, kırsal turizm kapsamında yeme içme tesislerine ve konaklama tesislerine, alabalık ve sazan gibi su ürünleri yetiştiriciliğine, üretici örgütleri için makine parklarına, yenilenebilir enerji yatırımlarına gerçek ve tüzel kişi başvurularında 65 hibe desteği verilecek olup yatırımların KDV den muaf olacağını belirtti.

Ayrıca Tokat İl Koordinatörü Fevzi Çiçek toplam 158 milyon Avro yani yaklaşık 1.2 milyar TL olan IPARD-II programı 9. Çağrı bütçesinde den İlimizin maksimumanda faydalanması için tüm gayreti göstereceklerini belirterek bu alanlarda yatırım düşüncesi olan tüm vatandaşlarımızı bu desteklerden faydalanmaya davet etti.

SEKTÖR ADI: Süt Üreten, Kırmızı Et, Kanatlı Eti, Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler

BAŞVURU TARİHLERİ:  Başvurular 01.06.2020 tarihi itibariyle başlayacak, Online Proje Başvuru Sistemi 01-23/06/2020 tarihleri arasında açık kalacaktır.

HİBE ORANLARI: 50-70

SEKTÖR ADI: Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi( Seracılık dahil), Arıcılık, Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Makine Parkları, Yenilenebilir Enerji Tesisleri

BAŞVURU TARİHLERİ:  Başvurular 01.06.2020 tarihi itibariyle başlayacak, Online Proje Başvuru Sistemi 01-30/06/2020 tarihleri arasında açık kalacaktır.

HİBE ORANLARI:  65

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.05.2020
Güncelleme Tarihi : 14.05.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar