“Gömülü diş kist ve tümörlere neden olabilir”

TOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Altan; Ağız Ve Çene Cerrahisi İle İlgili Bilgiler Verdi

17.2.2020
178 kez Okunmuştur.

TOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Şehre Hizmet Etmeye Devam Ediyor

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi yoğun bir şekilde hastalarına hizmet vermeye devam ediyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Klinik Bilimler Bölümünde, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi , Endodonti, Ortodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi bölümleri ile Tokatlılara hizmet ediyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinde Klinik Bölümde Ağız ve Çene Cerrahisi alanında DoktÖğretim Üyesi Ahmet Altan, ağız ve çene cerrahisi ile ilgili bilgiler verdi.

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ NEDİR ?

Altan; “Ağız Diş Çene Cerrahisi çene ve yüz bölgesindeki yumuşak ve sert dokuların hastalıklarını, yaralanmalarını teşhis ve tedavi eden bir bölümdür. Ağız diş çene cerrahisinin sağlık hizmetleri, poliklinik hizmetlerinin yanı sıra lokal ve genel ameliyat hizmetleri de vardır. Lokal ameliyatlarda gömülü dişlerin çekimi, patalojilerin temizlenmesi, kist, tümör gibi oluşumların tedavisi, dental implant uygulamaları yapılabilmekte. Fakültemizde düzenli olarak büyük ameliyatlar yapılabiliyor. Bu kapsamda ise alt üst çene arasındaki uyumsuzlukların giderilmesi işlemi her hafta düzenli olarak yapılıyor. Bölüm olarak 4 tane öğretim üyemiz mevcut şu an. Bölümümüzde lisans ve lisans üstü uzmanlık eğitimleri devam ediyor. Normal diş hekimi yetiştirmenin yanı sıra diş hekimliği eğitimini bitirmiş arkadaşlar uzmanlık sınavını kazanarak burada aldıkları 4 yıllık bir eğitimin sonunda uzmanlıklarını tamamlıyorlar” dedi.

GÖMÜLÜ DİŞ TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR ?

Ağız diş çene cerrahisi pratiğinde en sık uygulanan işlemlerden birisinin de gömülü dişlerin çekilmesi olduğunu söyleyen Altan bu işlemle ilgili şunları anlattı; “Gömülü dişler 20 yaş dişi olarak da bilinir. En sık gömülü kalan dişler de bunlardır. Dişlerin gömülü kalma nedenlerini de şu şekilde açıklayabiliriz bunlardan biri genetik faktörler, bir diğer sebep ise yaşam tarzı, beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte insanlar artık eskisi gibi sert, kabuklu şeyler tüketmiyor. İşlenmiş gıdaların tüketimi dişlerin sürmesi açısından yetersiz kalıyve diş sürmüyor. Süt dişlerin, erken veya geç düşmesi de gömülü dişin nedenleri arasında gösterilebilir. Raşitizm gibi hastalıklar da gömülü kalmaya yol açar. Her bireyde her 20 yaş dişi gömülü kalmaz. Yine her 20 yaş dişi aynı zorlukta da olmuyor. Bu dişler eğer çiğneme fonksiyonunu yerine getirebiliyorsa, ağızda tamamen sürmüşse çekim düşünülmez. Fakat yarı gömülü, kemiğin içerisinde gömülü dişlerde genelde çekim yapılır. Bu işler çekilmezse başlangıç olarak yumuşak doku iltihabı meydana gelir. Bu durum oluştuğunda birey yumuşak bir ekmeği ısıramıyor, ağrı hissediyor. Yine bu dişler alınmadığı takdirde komşu dişlere etki ederek onlara da zarar verebiliyor. Eklem bölgelerine yayılan şiddetli ağrılara sebep olabiliyor. Gömülü diş ayrıca kist ve tümörlere de neden olabiliyor. Bu nedenlerle hiçbir şikayet olmasa bile 18-20 yaş üzeri bireylerde rutin kontrollerin yapılmasında fayda vardır”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.02.2020
Güncelleme Tarihi : 17.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar