Milletvekilleri Beyazıt, Arslan ve Başkan Eroğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı

17.2.2020
62 kez Okunmuştur.

Yeni Sanayi Sitesi ile ilgili yapılan toplantının ardından Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Toplantıda idlib, yeni havaalanı, Çamlıbel Tüneli, kentsel dönüşüm ve Tokat kalesi restorasyonu konuları konuşuldu.

MİLLETVEKİLİ BEYAZIT’IN İDLİB DEĞERLENDİRMESİ

İdlib’de Türkiye’nin sürdürdüğü askeri operasyonları değerlendiren AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, “Türkiye açısından İdlib son derece önemli. Niye önemli; Suriye’deki rejimin yapmış olduğu katliamlardan dolayıada can, ırz, namus güvenliği olmayan insanlarla ilgili konuyu kaç yıldan beri Türkiye kendi imkanlarıyla kol kanat gerdi. İdlib’de gözlem noktalarımız var. Biliyorsunuz bazı saldırılar oldu ve şehitlerimiz var.  Oradaki duruşumuz nettir. Bir tane askerimizin dahi şehit olmasına razı olmama noktasında ki duruştur. Burada Rusya  ile görüşmeler devam ediyor. Geri plana baktığımızda Libya.. Akdeniz ile en fazla sınırı olan ülke Türkiye’dir. Buna rağmen Kıbrıs da dahil olmak üzere Türkiye’nin Akdeniz’den sıcak denizlere çıkma imkanını elinden alınmak istenmesi noktasındaki gayretleri görüyoruz. İnşallah fırsat vermeyecek şekilde de hem Suriye’de hem Libya’da hem Akdeniz’de mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

ŞEHRE GÜMRÜK KURULMASI

Tokat’a yeni havaalanı açılmasının ve ticaretin arttırılmasına yönelik adımların akabinde Gümrük ihracatına yönelik şehre Gümrük kurulması noktasında bir talep olur mu? Sorusuna Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, “Bir şehrin kalkınması buralardan geçer. Bu varsa uluslar arası bütünlük kazanır. Elmaları Tokat’ta yetiştirip Amasya elması olarak satarsak, fidelerimizi Amasya’dan satın alırsak, ürünlerimizi Samsun’da pazarlamaya gayret edersek Tokat’ı bu anlamda büyütemeyiz. Havaalanımızı hızlı bir şekilde yapmak isteyişimizin altında yatan hadise de bu. Öncelikle uluslar arası statüde havaalanı gerekiyor. Konunun takibini yapalım” dedi.

ÇAMLIBEL GEÇİDİ TÜNEL PROJESİ

Çamlıbel geçidi Tünel projesiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Yusuf Beyazıt,  iyi bir noktaya gelindiğini ancak hızlandırılması gerektiği yönünde görüş bildirdiklerini ancak ödemeler konusunda sıkıntı olduğunu hatırlatarak “Tokat-Niksar yolu 4 ilçeyi Tokat’a bağlayan aynı zamanda Aybastı-Akkuş ve Karadeniz ‘i Tokat’a bağlayan bir yol olarak görüyoruz. Bir taraftan o yolu bir taraftan diğerini ilerletmeye çalışıyoruz. Bunları bir sıra dahilinde yapacağız” dedi.

BAŞKAN EROĞLU’NDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI

Kentsel Dönüşüm konusunda Tokat Kaledibi mahallesinde yürütülen çalışmalarda süreci ve gelinen noktayı anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2013  yılında dönemin bakanı tarafından ülke genelinde riskli alanların dönüşümü ile ilgili süreç başlatıldığını belirterek Tokat’ın bundan nasibini aldığını söyledi. Kaledibinde 4 mahalleyi ilgilendiren alanda risk tespiti yapılarak bölgenin Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Eroğlu, 2017 yılında  dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, devamında sonraki Bakan Mehmet Kurum’un 2018 yılı Aralık ayındaki Tokat ziyaretinde yol haritasının belirlendiğini anlattı. Eroğlu, “Bu alan riskli mi, bertaraf edebiliymuyuz? Tamamını mı yoksa belli bir kısım riski mi bertaraf edebiliriz, Edemiyorsak ona göre bir çalışma yapalım dedik. Eğer bertaraf edilemezse o bölgeye hiçbir şey yapamıyorsunuz. Bütün alanı kamulaştırıyorsunuz. İkincisi riski bertaraf edebiliyorsak o zaman bunu hangi şartlarda nasıl bertaraf edeceğimizi belirliyoruz. Ardından o alanda bir kentsel  dönüşüm yapıyorsunuz. Biz önce burayı nasıl bertaraf edebiliriz dedik. AFAD üzerinden bilirkişi raporu çıkardık. Rapordan çıkan sonuç 11 milyon civarı o zaman ki parayla. Çalışma ise; önüne çekilecek setler belli traşlamalarla ilgili bir para bu. Geçtiğimiz yıl bu aylarda çıkmıştı rapve vekillerimize bu raporu verdik onlarda İçişleri Bakanlığımıza giderek bizzat kendilerine söyleyerek bu paranın çıkartılmasıyla  ilgili girişimde bulundu. Bakanlığımız da bunu Cumhurbaşkanımıza yazdı. İnşallah kısa sürede bu para çıkacak. O bölgede bir dönüşüm yapılacak. Oranın mimarisine uygun çok katlı olmayan adeta bir Osmanlı mahallesi tarzında 2-3 katı geçmeyecek 900 Adımda 900 yıllık tarihi de bütünleyerek bir dönüşüm yapılacak. Bundan evvel Bakanlığımızın arazi desteği oldu. Rezerv alanı diyoruz biz buna. Bakanlık ve belediye beraber yapalım dendi. Bizde kabul ettik Bakanlık ile protokol imzalandı. Ve bakanlığın bize tahsis edeceği 2 arsaya mevcutların hepsini toparlayıp hızlı bir şekilde girme düşüncemiz var. Son süreçte yaptığımız; bu bölgede alt yapı, üst yapı, sürecin nasıl ilerleyeceği arazideki mülkiyetlerin durumu, kaç metrekare kime ne ait tüm mülkiyetlerle ilgili tüm mülkiyetlerle ilgili raphazırlayıp bakanlığa proje desteği yazdık. Bu proje yaklaşık 4 milyonluk bir proje. Şimdi onun da takibini sayın vekillerimizle yapıyoruz.Böylece Kaledibi dediğimiz şehrimizin o önemli bölgesindeki çalışmamızı devam ettiriyoruz. Bundan sonra iş icraat sürecinde.

MİLLETVEKİLİ ARSLAN’IN TOKAT KALESİ RESTORASYONU AÇIKLAMASI

Tokat Kalesi restorasyonu ile ilgili soruyu ise Milletvekili Mustafa Aslan yanıtladı. Aslan, “Türkiye 2018 yılında ağır bir türbilanstan geçti. Ülkeye ağır bir ekonomik saldırı oldu. Ve bunla ilgili hükümetimiz gerekli tedbirleri aldığı için 2019-2020 döneminde ciddi bir tasarrufa gidildi. Maliye Bakanımız açıklamıştı; disiplin, dengeleme ve değişim. Şimdi disiplin sürecini aştık  dengeleme bu yıl değişim bir dahaki yıl olacak. Bu dönemde yatırımlarla ilgili bütçelerde tasarruf var. Biz bu tasarrufa rağmen Tokat için bir şeyler yapma çabasındaydık onun neticelerini de aldık. Turizmle ilgili olarak Turizm Bakan Yardımcımızı davet ettik ve tarihi yerleri gezdirdik. Bir çalışma yaptık ve akabinde Ankara’da Tokat’ın tarihi eserlerin onarılması ve restore edilecek yerler, Tokat’a gelecek turist sayısının arttırılmasıyla ilgili çalışma yaptık. 23 ayrı kalemde Tokat turizmiyle ilgili çalışma yapılıyor. Tokat Kalesi restorasyon projesinde bir revizyon yapılıyor. Restorasyona devam edilecek. Zile Kalesi restorasyonu, Niksar Kalesi restorasyonu yapılıyor.” Diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.02.2020
Güncelleme Tarihi : 17.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar