TSO’da yurt dışı pazar destek programı konulu toplantı yapıldı

12.2.2020
136 kez Okunmuştur.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odasında Yurt Dışı Pazar Destek Programı düzenlendi.

Yurt Dışı Pazar Destek Programı konulu bilgilendirme sunumu, KOSGEB Tokat İl Müdürü Kenan Sert tarafından yapıldı.

İşletme sahibi üyelerin katıldığı bilgilendirme toplantısında KOSGEB destekleri konuşuldu.

Kenan Sert ayrıca katılımcılara işletme geliştirme destek programı, AR-GE inovasyon destek programı, stratejik ürün destek programı, iş birliği destek programı ve kobi gelişim destek programı konularında da bilgiler verdi.

İhracata yönelik yurt dışı pazar destek programını anlatan KOSGEB İl Müdürü Kenan Sert; “Yurt dışı pazar destek programı yeni bir destek grubu. Bu mevzuatın yaklaşık bir iki aylık geçmişi var. Artık bu desteklemenin uygulaması daha serileşti. İlimizde ihracatla ilgilenenler ve ihracat yapmak isteyenler için bir destek programı bu. Yurt dışında pazara açılabilme becerilerini geliştirmek, kobilerin yurt dışı pazar paylarını artırmak, uluslar arası rekabeti artırmak, ihracata başlayan kobi sayısını artırmak, e ticarete başlayanların sayısını artırmak amaçlı bu program uygulamaya konuldu. Burada desteklenecek proje giderleri de şu şekilde; personel giderleri için 90 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Bunun yüzde 100’ü hibe şeklinde oluyor. Yazılım ve donanım giderleri için 100 bin TL destek veriliyor. Bunun da yüzde 70’i hibe, yüzde 30’u geri ödeme şeklinde. Tanıtım giderleri için 100 bin TL’ye kadar destek veriyoruz. Yine aynı şekilde bunun da yüzde 70’i hibe, yüzde 30’u geri ödeme. Yurt dışı fuar ve seyahat giderleri için de 150 bin TL destek verilecek. Test analiz ve bilgilendirme giderleri için 100 bin TL destek ve hizmet alım giderleri için yine 100 bin TL destek veriyoruz. İşletme bunların en az ikisini talep etmek zorunda. Bu rakamlar verilebilecek en üst rakamlar. Yani yapılabilecek en fazla destek yapılıyor. Toplam destek miktarı 300 bin TL, bunun dağılımları bu şekilde olabilir. 300 bin TL’nin de 210 bin TL’si hibe, 90 bin TL’si de geri ödeme şeklinde destek verebileceğiz. Bu destekten yararlanabilmek için de bilanço esasına göre defter tutulmuş olması gerekiyor. Marka tescil belgesi olan işletmeler bu programdan yararlanabiliyor” dedi.

KOSGEB Tokat İl Müdürü Kenan Sert’in Yurt Dışı Pazar Destek Programı konulu sunumunun ardından toplantı soru cevap şeklinde devam etti. Üyeler, konu ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.02.2020
Güncelleme Tarihi : 12.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar