Günlerde yapılan ` Bat` restoranlara taşındı

..
129 kez Okunmuştur.

Tokat`ta genellikle evlerde kadınların günlerinde yapılan Bat artık kente gelen yerli ve yabancılara ikram edilmek üzere kentteki restoranlarda yapılmaya başlandı.

Kentte genellikle günlerde misafirlere ikram edilen ‘Bat’ özel günler haricinde günümüzde sıklıkla yapılmıyor. Kadınların günlerini, toplantılarını, arkadaş veya mahalle buluşmalarını restoranlarda yapması ve hazır yemekleri tercih etmeleri Bat’ın restoranlarda yapılmaya başlamasına sebep oldu. Tokat’a has bir lezzet olan ve artık kentteki lokanta ve restoranlarda yapılmaya başlanan Bat, yerli ve yabancılara da ikram edilerek şehre özgü lezzetin tanıtılması amaçlanıyor. Çocukluğuna dönmek isteyen yada geçmişi ile özlem gidermek isteyen vatandaşlar restoranlara sipariş vererek Bat yaptırıyor. Restoranlar müşterilerinin talebi doğrultusunda bat yaparak yöreye özgü lezzetin unutulmamasını sağlıyor.

Tokat’ta Bat yemeğinin çok çeşitli olduğunu belirten Pirhan Restorant İşletme Müdürü Ayşe Gür, “Yeşil mercimekle yapılan, sebzelerle buluşan, ceviz ile servisi yapılan, yaprak ve ev ekmeği ile yenilen bir kültür. Geçmişte, arka planlarda, evlerde, bağ evlerinde misafir ağırlarken ikram edilen bir ürün. Şimdi artık anneler önümüzden gitti, gençler evde çok fazla misafir ağırlamıyor. Ama o lezzetler hala özleniyve isteniyor. Bizden de böyle bir talep olduğu için her misafirimize bu lezzetleri tattırmak adına mekanımızda, gelen misafirlerimizi bu lezzetlerle buluşturuyoruz.

“BAT BİZİM DAMAK LEZZETİMİZ, KÜLTÜRÜMÜZ”

Bat damak lezzetimiz ve kültürümüz diyen Gür, “İstek üzerine sipariş üzerine bu lezzetler kenarda kalmasın, unutulmasın diye bizde ve bizim gibi birçok kurumda bu lezzetleri misafirlerine tattırıyor. Bizim çocukluğumuzda da bu lezzetler her evde olan bir lezzetti. Evlerde, toplantı günlerinde, misafir ağırlarken mutlak ve mutlak, çünkü sebzesi bol bir memleketiz, misafir ağırlamayı seven bir memleketiz. Ama şimdi insanlar çekirdek aile oldu, gençlerimiz çalışıyor, büyük aileler bir araya gelemiyor. Onun için bu lezzetlerde özleniyor. Özellikle restoranımıza bat yemeye gelende var. Dışarda bunu sipariş üzerine eşine, dostuna yaptırma durumunda olanda var. Çünkü bu bizim damak lezzetimiz, kültürümüz. Sadece bir çeşit değil, Tokat’ta yedi sekiz çeşit bat var. Ama en yaygını mercimekli, cevizli Tokat Batı” şeklinde konuştu.

İçerisindeki malzemelerden de bahsede Gür, “Batın ana malzemesi yeşil mercimek, ama buna ince bulgur, ceviz, salça, domates, soğan ve mevsim yeşillikleri, dereotu, reyhan eşlik ediyor. Tam anlamı ile vitamin deposudur. Tek başına yendiği zaman bile bir öğündür. Tokat ev ekmeği ve tokat yaprağı olması gerekiyor. Çünkü Tokat yaprağı inceliği ve zarafeti gereği asla mideye dokunmayan, birçok bölgede yetişmesine rağmen Tokat yaprağı en üst ürünlerden birisidir.”

Bat yemek için restorana gelen Cezvanur Dolar, “Bat yemek için geldim buraya, eskiden çok sık yapardık ama artık çok sık yapmıyoruz. Çünkü günlerimizi de artık restoranlarda yaptığımız için evlerde buluşma imkanımız çok fazla yok. Arkadaşlarımızla toplanıp buraya bat yemeye geliyoruz. Bugün öyle çıkıp geldim. Biliyorum burada bat yapıldığını yemek istedim. Yalnız geldim ama çoğunlukla arkadaşlarımızla geliyoruz. Evlerde yapmadığımız için çocuklarla da geliyoruz. Buradaki batta çocukluğumuzdaki gibi çok bir fark yok” diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Güncelleme Tarihi : 11.11.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar