22. GELENEKSEL TOPÇAM ŞENLİKLERİ DOLU DOLU GEÇTİ

1.9.2019
1056 kez Okunmuştur.

 

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi`nce 22`ncisi düzenlenen Topçam Şenlikleri cumartesi günü sona erdi.
Kortej yürüyüşü ile başlayan ve 3 gün boyunca devam eden Topçam Şenlikleri kapsamında her akşam bir sanatçı Tokatlılarla buluştu. Şenlik kapsamında Sünnet Şöleni, kortej yürüyüşü yapıldı, şenlik meşalesi yakıldı, yöresel lezzetler yarışması düzenlendi, Kanal Tokat üzerinde flyboart gösterileri ve çeşitli etkinlikler yapıldı. Şenlik son gününde Songül Karlı konseri ile sona erdi.
22. Topçam Şenlikleri
“SÜNNET ŞÖLENİNDE
50 ÇOCUK SÜNNET ETTİRİLDİ”
Tokat Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen sünnet şöleni bu yılda sürdürüldü. Sünnet şölenine katılan çocuklar önce otobüslerle şehir içerisinde gezdirildi. Daha sonra çocuklar için belediye parkında sünnet şöleni düzenlendi. Program Kur`an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Programda konuşan Belediye Başkan Vekili Havva Sabuncuoğlu, 22’nci Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında üç gün sürecek etkinliklerimiz. Bu etkinlikler geleneklerimiz ve kültürümüzün yaşatılması için çok önemli. Üç gün gastronomi, el sanatları çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Yaz dönemi olması nedeniyle gurbetçilerimizin de burada yoğun olduğu, halkımızın da katılımıyla, şuanda çocuklarımızın da aileleri ile birlikte katılımı yoğun oldu. Çocuklarımızın bir kısmı sünnet oldu, bir kısmı da bugün olacak. Çocuklarımızın sünnet gezisi yapıldı. Etkinlikler program dahilinde devam edecek`` dedi.
Tokat Valiliği ve Belediye işbirliğinde bu yıl 22.si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan kortej yürüyüşü düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden şenliklere Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Belediye Başkan Vekili Hava Sabuncuoğlu, protokol mensupları ile vatandaşlar katıldı.
Yerel sanatçıların seslendirdiği Tokat türküleri ile Tokat halkının coşkulu anlar yaşadığı programda, Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen Zafer Koşusu’nda dereceye giren sporculara Vali Dr. Ozan Balcı ve protokol mensupları tarafından ödülleri verildi.
Daha sonra sahneye çıkan İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Tokatlı Sedat Sarıgül, seslendirdiği eserlerle Tokatlı vatandaşlarımıza doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Halk oyunları ekiplerinin de gösterilerini sunduğu programda İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Sedat Sarıgül’e teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ın hatta Türkiye’nin bir değeri olan Sedat Sarıgül’ü keyifle dinledik. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sedat bey, Anadolu insanının acılarını, kederlerini, mutluluklarını yansıttığı türkülerle bizim ruhumuza dokundu.” dedi.
Konuşmasında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı da kutlayan Vali Dr. Ozan Balcı, “Türkülerimizi dinlerken Türkiye’nin doğusuyla, batısıyla, kentlisiyle ve köylüsüyle aynı duyguları hissederiz. Bu bizim millet olduğumuzun göstergesidir. Tokat esasında tarihin, kültürün, doğanın harmanlandığı bir şehirdir. Tokat, türküleri harmanlayıp bizlere sunan, Türk milletinin kültürünü yansıtan bir şehirdir.“ diye konuştu.
1.Altın Asma Türk Halk Müziği Beste Yarışması Düzenlenecek
Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında Tokat halkına bir müjde vererek önümüzdeki günlerde Tokat’ta 1. Altın Asma Türk Halk Müziği Beste Yarışması düzenleneceğini kaydetti. Valiliğimiz ve Belediye işbirliği ile Ekim ayının sonu gibi 1. Altın Asma Türk Halk Müziği Beste Yarışmasının gerçekleşeceğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat bu zamana kadar birçok eser üretmiş, bundan sonra da üretmeye devam edecek.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, programda emeği geçen herkese teşekkür derek, konuşmasını tamamladı

22. Topçam Şenliklerinde
Tokat’ın Eşsiz Lezzetleri Yarıştı
Valilik ve Belediye işbirliğinde bu yıl 22.si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında yemek yarışmaları düzenlendi.
Cumhuriyet Meydan’ında gerçekleşen yarışma programına Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, il protokolü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Tokatlı Sedat Sarıgül ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
En Hızlı Zeytinyağlı Dolma Yeme Yarışması, En Lezzetli Dolma Yarışması, En Hızlı Bat Yeme Yarışması, En İyi Domates Yarışması kategorilerinde yarışan Tokatlı hemşehrilerimiz Topçam Şenliklerine Tokat’ın eşsiz yemekleri ile renk kattı.
Tokat Belediyesi Aşevi tarafından hazırlanan bakla dolmasını eline kepçeyi alarak vatandaşlara ikram eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın eşsiz bir damak tadı olduğunu belirtti.
Yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim eden Vali Dr. Ozan Balcı, yarışmacıları tebrik etti.
Tokatlı hemşehrilerimizle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ın yemeklerini, ürünlerinitaya çıkarmak adına belediyemizle beraber güzel bir etkinlik oldu. Biz bu güzel etkinliklere destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.
Programın düzenlenmesinde emeği geçen ve katılım gösteren vatandaşlara teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokatlı hemşehrilerimize yarın son bulacak olan şenlikte iyi eğlenceler diledi.

Topçam Şenlikleri Meşalesi Yakıldı
Resmi açılışı yapılan topçam şenliklerinin ikinci gününde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, MHP Milletvekili Yücel Bulut ve AK Parti Milletvekili Mustafa Arslan ile beraber hep birlikte Festival Meşalesini Ateşlediler.

Tokat’ın Yaşayan Geleneksel
El Sanatları Sergilendi
Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz ve Tokat Belediyesi iş birliğinde bu yıl 22.’si gerçekleşen Topçam Şenlikleri kapsamında Geleneksel El Sanatları sergisinin açılışına katıldı.
Kanal Tokat’ta gerçekleştirilen sergi açılışına Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, il protokolü ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
Geleneksel El Sanatları Sergisinin açılış kurdelesi Vali Dr. Ozan Balcı, il protokolü, katılımcılar ve geleneksel el sanatları ustaları tarafından kesildi.
Vali Dr. Ozan Balcı, Geleneksel el sanatları türlerinin en güzel örneklerinin sergilendiği stantları beraberindekiler ile inceleyerek bilgiler aldı.
“Kadim Şehir Tokat”
Tahta kalıp ile yazma üzerine baskı yapan Vali Dr. Ozan Balcı, bez dokuma, bakır işleme, elek, çömlekçilik, çarıkçılık sanat eserlerinin sergilendiği stantlarla da yakından ilgilenerek, geleneksel el sanatlarının Tokat`ın kıymetli bir değeri olduğunu ifade etti.
Tokat’a has iğne oyası ile yapılan meşhur Tokat yazmaları, Telkari sanatı, Fener, Ebru ve çinicilik örneklerinin bulunduğu stantlarda ustalar ile sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerden dolayı dolayı ustaları tebrik etti.
“Geleneksel El Sanatları Ustalarına Her Zaman Destek Vereceğiz”
Geleneksel el sanatlarının en güzel örneklerinin yer aldığı sergideki ürünleri çok beğendiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, kadim şehir Tokat’ın kültürel değeri olan el sanatlarını yaşatan ustalarını önemsediğini belirterek, ustalara her zaman destek olacağını kaydetti.
Akıl ve Zeka Oyunlarına Yoğun İlgi
22. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında tertip edilen Akıl ve Zeka Oyunları yarışmasında hünerlerini sergileyen çocukları ziyaret ederek bir süre sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, bir süre izlediği yarışmacılara başarılar diledi.
“Spve Oyun İç İçe”
Flyboard, jetski, kancabaş, kano gösterilerini izleyen Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindekiler, 22. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen Kano ve Su Bisikleti yarışmalarında dereye giren sporcuları tebrik ederek, sporculara ödüllerini verdiler.
Vali Dr. Ozan Balcı, 22. Geleneksel Topçam Şenlikleri kapsamında düzenlenen programlara emek veren herkese özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

22. Topçam Şenlikleri Ünlü
Sanatçı Songül Karlı le Final Yaptı

Vali Dr. Ozan Balcı, 22. Topçam Şenliklerinin final gecesinde sahne alan Tokatlı Sanatçı Songül Karlı’nın konserini izledi.
Valilik ve Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen 22. Topçam şenliklerinin son gününde Kanal Tokat’ta çeşitli etkinliler düzenlendi. Kanal Tokat`ta gecenin karanlığında flyboard gösterisi yapıldı.
Hıdırlık köprüsü önünde konser alanını dolduran vatandaşlar ünlü sanatçı Songül Karlı’nın seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarını dinleyerek keyifli anlar yaşadılar.
Konser programına Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 1.09.2019
Güncelleme Tarihi : 1.09.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar