KANAL TOKAT ŞEHRE EKONOMİK VE TURİSTİK ANLAMDA BÜYÜK KATKILAR SAĞLIYOR

..
275 kez Okunmuştur.

Tokat’ın incisi Kanal Tokat Projesi, sosyal hayata, ekonomiye ve turizme katkı sağlaması hedeflenen Kanal Tokat`ta; su fıskiyeleri, süs havuzları, bisiklet yolları, yürüyüş yolları ve sosyal tesisler bulunuyor.

YAZ AKŞAMLARININ VAZGEÇİLMEZİ; KANAL TOKAT

Tokat’ın vizyon projelerinden olan Kanal Tokat Projesi, Tokatlıların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Yaz tatilinin başlamasıyla kent nüfusunun da artmasıyla birlikte Kanal Tokat, vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Osmanlı kayıkları ve ışık gösterilerinin de dahil olduğu proje, çevre illerden Tokat’a gelen misafirlerin de uğrak noktası olmuş durumda.

Kanal Tokat ayrıca şehre ekonomik ve turistik anlamda da büyük katkılar sağlıyor.

Tokat’ın incisi Kanal Tokat Projesinin yapımına, 15 Ağustos 2017`de temel atma töreni ile başlanmıştı.

16 Milyon (TL)`ye mal olan, sosyal hayata, ekonomiye ve turizme katkı sağlaması hedeflenen Kanal Tokat`ta; su fıskiyeleri, süs havuzları, bisiklet yolları, yürüyüş yolları ve sosyal tesisler bulunuyor.

Büyük bir kısmı tamamlanan Kanal Tokat’ın çevresinde oluşturulan yaşam alanlarından Tokatlılar, bu yaz önemlianda istifade ettiler. Kanal Tokat, ailelerin yeni buluşma mekânı oldu. Çevre illerden ve ilçelerden misafirler ışıklı su gösterisi eşliğinde, bir yandan semaverde çay keyfi yaparken bir yandan da Osmanlı Gondolları ile Yeşilırmak’ta gezinme imkânı buldular. Kanal Tokat yapım maliyetlerini iki yılda geri kazandıracağı gibi, sağladığı şehir vizyonu ve reklam katkısı ile Tokat’ta maliyetinin belki 40 katı katma değer sağlamaya hazırlanıyor.

Ekosistem muhafaza edilerek yapılan, Çevre dostu Kanal Tokat Projesi canlı hayatına da katkı sağlıyor.

Kanal Tokat, canlı hayatının olumsuz etkilenmemesi için ana gövde üzerinde balık geçidi her türlü canlının set içerisine giriş ve çıkış yapacağı şekilde tasarlandı. Kanal Tokat’ta doğal hayat korunmuş, ekosistem muhafaza edildi. Su tutulurken de setten sonraki canlı hayatı korunarak su tamamen kesilmeden yavaş yavaş su tutulabilmesi tasarlandı. Suyu tutacak Rubber-Dam seddinin üstünden akacak su şelalesi suyu oksijenle buluşturacağı için canlı hayatına da sağlanıyor.

Kanal Tokat, Tokat’ın çevreci kalbi olarak, sosyal hayatımıza ve Tokat ekonomisine, turizmine büyük katkılar sağlıyor.

  Kanal Tokat gibi vizyon projelerinin ekonomiyi canlandırırken Tokatlıların kente bağlılığını da arttırdığı belirten Eroğlu, Biz şehrimizin iş talebini zaten öncelikli çalışmalarımızda bulundurduk. OSB`de istihdam 3,5 yılda bin 200 kişiden 5 binin üzerine çıktı. Tokat İli 2015 nüfusu 593 bin kişiden 2016 yılı nüfusu 602 bin kişiye çıkarak artı yönüne ivme aldı. İşte bunlar iş imkânlarının artması sonucu. En yüksekanda Tokat Merkez`de sağlanmıştır. 2015`te 142 bin olan Tokat nüfusu 2016`da 148 bine çıktı. Bu durum ekonomik göstergelerin Tokat`ta olumluya dönüştüğünün en önemli göstergelerinden dedi.

YAZ AKŞAMLARINDA YEŞİLIRMAK`TA KAYIK KEYFİ

Tokat`ta yaz akşamları vatandaşlar Yeşilırmak`ta Osmanlı Kancabaşı kayıklarına binerek gezinti yapıyor.

Tokat Belediyesi tarafından Kanal Tokat Projesi kapsamında su tutulan Yeşilırmak yatağında Osmanlı Kancabaşı kayıkları yüzüyor. 3 adet farklı boy ve yolcu taşıma kapasitesi olan ve elektrikli motorla çalışan Osmanlı Kancabaşı kayıklarıyla vatandaşlar 1250 yılında yapılan Hıdırlık köprüsünün altından geçerek gezinti yapıyor. Yaz akşamları ayrı bir güzelliğe bürünen ırmakta ayrıca su fıskiyeleri gösterisi halkın ilgisini çekiyor. Yeşilırmak kenarındaki parklarda oluşturulan sosyal donatı alanlarında ise vatandaşlar yaz akşamlarının tadını çıkarıyor. Kimi vatandaşlar sokak müziği yapan gençleri dinlerken kimi vatandaşlar ise oyun havaları eşliğinde eğlenen gençleri izliyor. Kayıkların iskelesinin bulunduğu alana yapılan kafede ise vatandaşlar manzaranın tadını çıkartarak çaylarını yudumluyor. Çay bahçeleri yürüyüş yolları ile yenilenen Yeşilırmak çekim merkezi olarak il ve ilçelerden gelen misafirlerini ağırlıyor.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Güncelleme Tarihi : 24.7.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar