ŞEHİR MÜZESİNE 3 BUÇUK AYDA 50 BİNİ AŞKIN ZİYARETÇİ

24.7.2019
145 kez Okunmuştur.

Tokat Belediyesince, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile yaptırılan ve 18 Şubat`ta tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk`un katılımıyla resmi açılışı yapılan Tokat Şehir Müzesi`ni 3 buçuk ayda 50 bin kişi ziyaret etti.

TOKAT ŞEHİR MÜZESİ`NİN AÇILIŞI KENTİN KÜLTÜR VE TURİZM HAYATINI HAREKETLENDİRDİ

3 bin metrekare kapalı alana sahip 3 katlı bina hizmet veren Tokat Şehir Müzesi`nin en alt katında 16. yüzyıla ait yaşayan bir Osmanlı Çarşısı, üst katında kentin tarihini yansıtan fotoğraf arşivleri, en üst katında ise Tokat`ın geçmişten günümüze önemli şahsiyetlerinin heykelleri yer alıyor.

Tokat Belediyesince, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı desteği ile yaptırılan ve 18 Şubat`ta tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk`un katılımıyla resmi açılışı yapılan Tokat Şehir Müzesi`ni 3 buçuk ayda 50 bin fazla kişi ziyaret etti.

3 KATTAN OLUŞAN TOKAT ŞEHİR MÜZESİ, 3 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP

Müze 3 bin metrekare kapalı alana sahip 3 katlı bir bina. En alt katında 16. yüzyıla ait yaşayan bir Osmanlı Çarşısı yer alıyor. Burada bakırcılardan, yazmacılara kadar 12 geleneksel el sanatları, heykeller ve eşyalarıyla yaşatılıyor. Üst katında kentin tarihini yansıtan fotoğraf arşivleri yer alıyor. En üst katında ise Tokat`ın geçmişten günümüze önemli şahsiyetlerinin heykelleri bulunuyor.

GAZİ OSMAN PAŞA, İBN-İ KEMAL, DANİŞMENT MELİK AHMET GAZİ DE TOKAT ŞEHİR MÜZESİNDE TANITILIYOR

Müzede geçici sergi salonları da yer alıyor. Müze Tokat`ın 500 yıllık tarihini yansıtmaya çalışıyor. Tokat`ın önemli şahsiyetleri de müzede yer alıyor. Gazi Osman Paşa, İbn-i Kemal, Danişment Melik Ahmet Gazi, Prof. Dr. Nurhan Atasoy gibi Tokat başta olmak üzere tarihe iz bırakan kişiler müzede yansıtılıyor. Bunun yanı sıra çocuklar ve gençler için müzede görsel ve eğitici stantlar kullanıldı. Müzeye olan ilgi idarecileri memnun ediyor. 3 buçuk ay önce açılan müzeyi, 50 bin yerli ve yabancı ziyaretçi gezdi. Yaz sezonunda bu sayının daha çok artmasını bekleniyor.

Tokatlıların büyük beğenisini toplayan Şehir Müzesi, hem yerli hem de yabancı turistlerden tam not almaya devam ediyor.

Hürsöz Gazetesi Köşe Yazarı Emekli Eğitimci Hayrettin Koyuncu, Şehir Müzesi ile ilgili izlenimlerini yazdığı köşe yazısında şu ifadeleri kullandı;

TOKAT ŞEHİR MÜZESİ

İlk kez gezdim şehir müzesini. Umduğumun ve düşündüğümün çok üstünde buldum.

Tokat’ın geçmişinin yaşam kültürü A’dan Z’ye taşınmış şehir müzesine.

Asırların el sanatı, tarım araçları, giyim kuşam ürünleri, mutfak eşyaları…

Öyle şeyler var ki Anadolu’da yalnızca Tokat’ta olanlar. Aralarında Tokat’ın adını yurt dışında bile duyuranlar var. Hatta hatta Türkiye’de hiçbir müzede bulunmayalar var.

Büyük bir zenginlik hem sosyal hem sanatsal hem araç gereç olarak.

Hele hele de sanatıyla bütünleştirilmiş heykeller. Eli una bulanmış bir kadına “kolay gelsin bacı” diyesiniz geliyor. Kebap ocağının başında ter döken bir kebap ustasına “al terini sil” diye peçete uzatasınız geliyor. 

Gaziosmanpaşa’yı hiç öyle görmemiştim. Canlı mı canlı. O görüntüyle bin kere daha şanlı.

Yepyeni bir teknik geliştirmişler. Levhamsı eserlere dönerlik getirmişler. Hem yerden kazanmışlar hem pratiklik getirmişler eserleri izleyenlere.

Asılları ile donatılmış müze. Birçok eser asırlara meydan okurcasına yer almış. Çok da güzel dizayn etmişler.

Hiçbir eşya taklit değil. Hepsi aslı ile sergilenmiş. Tarihi belge olarak sunulan yazıtlar var.

Müze tokatlıyla bütünleşmiş. Çeyiz sandıklarında saklananlar ebe dededen kalanlar getirilmiş verilmiş şehir müzesine. Kısa bir sürede müzeyi gezmeyi gelenlerde patlama olmuş. Çok ilgi görüyor.

Tokat şehir müzesi anlatmakla olmaz görülmesi gerekir. Bu kültür varlığının Tokat’a kazandırılmasında, bu hale gelmesinde büyük payı olan Hasan Erdem’in bu işin başına getirilmesi de çok yerinde bir davranış olmuş. Yani iş bilenlere verilmiş. İş ehline verilince başarının ardı kesilmez. Olanlarla yetinmemişler. Daha da doldurma çabasında Hasan Erdem.

Olur inşallah hepsi. Yeter ki bilinçli ve liyakatlılarla çalışalım.

Yalnız Tokat değil, ülkemiz kazanmış bu hizmetle.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum Tokat’ın adına Türkiye’m adına.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.07.2019
Güncelleme Tarihi : 24.07.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar