VALİ DR. OZAN BALCI: KADINLARIMIZ BAŞ TACIMIZ

11.3.2019
455 kez Okunmuştur.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Kadınlar Gününü Kutladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Valiliğimiz tarafından konferans ve söyleşi programı düzenlendi.

 

Gaziosmanpaşa Anadolu lisesi konferans salonunda düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı ve eşi Sonay Balcı, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İslam Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, protokol mensupları ve davetliler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. GOP Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mahmut Hasgül‘ün şiir okuduğu programda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Selçuk Çetin, Güçlü Kadın konulu konferansı ile devam eden program da şair ve yazar Rasim Yılmaz’ın okuduğu şiirin ardından Kırk Kızlar kitabının yazarı Ayla Bağ söyleşi yaptı.

 

Şehit Yakup Akdağ’ın annesi fedakarlığı ve özvesi nedeniyle Kırk Kızlar kitabına konu olan Gülizar Akdağ’a teşekkür edilmesinin ardından, Şehit Yakup Akdağ’ın kız kardeşi, azmi ve kararlılığı ile okuma yazma öğrenen engelli Sevda Akdağ’a kep ve diploma töreni düzenlendi. Diplomasını Vali Dr. Ozan Balcı’nın ellinden alan Sevda Akdağ’a bir de sürpriz yapıldı.

 

Sevda Akdağ’a Doğum Günü Sürprizi

Programda Sevda Akdağ`a sürpriz yapıldı. Diploma ve kep töreni için sahnede bulunan Sevda Akdağ’a, 8 Mart olan doğum günü sebebiyle sürpriz yapılarak sahnede doğum günü pastası kesilip, kutlama yapıldı.

 

Kutlamanın ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, azmin ve kararlılığın örneği olan Sevda Akdağ’ı başarısı nedeniyle tebrik etti. Doğum gününü kutladığı Sevda Akdağ`ın her zaman yanında olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, Sevda`ya başarılarını ve hayallerini gerçekleştirmesi dileğini iletti.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Kadınlar Gününü Kutladı

Kadının gücünün Türkiye’nin gücü; Türkiye’nin gücünün kadının kapasitesiyleantılı olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Ben şuna inanıyorum; kadının aklından, yeteneklerinden, yetilerinden ve üreticiliğinden yaralanmayan toplum vücudunun yarısı felç olmuş bir insan gibidir bir anlamda.

 

Şu ana kadar da kadının Türkiye`de katettiği mesafede, eğitimde, sağlıkta, adalet dünyasında, sanayide, kadınlarımızın emeği, göz nuru, alın teri var. Organize Sanayi bölgelerine gittiğinizde kadınlarımızın tekstil atölyelerinde çalıştığını görürsünüz.Tarlada yine kadınlarımızı görürsünüz. Mesela bir milyona yakın eğitim camiasının yarısı kadın. Yargı camiasının hakimlerin, avukatların, adalet çalışanlarının yarısı kadın. Sağlık çalışanlarımızın yarısı kadın. Bu konuda da Türkiye büyük mesafe katetti.” dedi.

 

Kadının Elinin Değdiği Yerde İncelik ve Nezaket Vardır

Kadınların sadece dışarıda çalışmadığını, ev işlerinde de her zaman çalıştığının altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, kadınların işlerinin zolduğunu ama kadının olduğu her yerde huzur ve bereket olduğunu kaydetti.

 

Kadının elinin değdiği yerde nezaket, incelik ve  sistemli bir işleyişin olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Kadın çalışanlarından ben mesleki hayatım boyunca her zaman memnun oldum. Çünkü kadınlar işlerini her zaman dört dörtlük yaparlar benim gözlemlediğim kadarıyla, daha titizlerdir, söz verip yerinde zamanında yapmaya, yerine getirmeye çalışırlar. İş verimliliği daha yüksektir.” diye konuştu.

 

Şu anda Türkiye’de yüzde 29 civarında kadın istihdam edildiğini bunun Avrupa`da yüzde 60`larda bu olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, yüzde 30-40`lık bir istihdamın daha sağlanması gerektiğini kaydetti.

 

Kadınlara Büyük Roller Düşüyor

Okullardaki öğrencilerin yarısının bayan olduğunu dolayısıyla önümüzdeki güçlü Türkiye`de kadınlara büyük roller düştüğünü ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.

 

“Onlar daha büyük işler yapacaklar. Sanayide, eğitimde, tarımda, hayatın her alanında çok anlamlı işler sundular. Bundan sonra da sunmaya devam edecekler. Türkiye`nin büyümesinde güçlenmesinde önemli roller alacaklar.

 

Biz de devlet olarak ilin Valisi olarak kadınların her alanda ilerlemesine güçlenmesine, yücelmelerine, niteliklerinin arttırılmasına katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Onları desteklemekten onur duyuyoruz.

 

Şiddeti Hayatımızdan Yok Etmemiz Lazım

Konuşmasında şiddete de değinen Vali Dr. Ozan Balcı, şiddetin sadece kadın erkek ilişkilerinde olmadığını, toplumun her alanından şiddetin yok edilmesi gerektiğini söyledi. Vali Dr. Ozan Balcı, eğitim, kültür ve bilgi arttıkça her şeyin daha iyi olacağını ifade etti.

 

Kadın Her Zaman Baş Tacı Yapılmıştır

Türk toplumunun kadına çok önem verdiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Türk toplumu kadını her zaman baş tacı yapmıştır. Tokat`ın omuz halayı; Türkiye`de hatta Dünyada böyle bir oyun yok. Kadınlar erkeklerin omzunda halay çekiyorlar. Bu nedir kadına verilen bir önemdir. Toplum böyle sembolleştirmiştir bunu. Kadınlara kıymet veren bir toplumuz.

 

Memleketimizin imarında, ihyasında, hayatının her alanında, eğitimde, sağlıkta, tarımda, bugüne gelmesinde kadınlarımızın çok büyük emeği var. Kadının olduğu yerde huzur vardır. Onu da ifade edeyim. Dikkat edin evlerdeki mutluluklar da eve kadın hakimse mutluluk daha fazladır.

 

Bir de çocukları başarılı olan ailelere bakın. Anneler başarılı ise çocuklarda başarılı. Çünkü erkek daha çok dışarıda, anneye kalıybu iş. Çocuklarınızın başarılı olmasını istiyorsanız da bende bir erkek olarak söylüyorum annelere çok büyük görev düşüyor. Ama erkeklere de büyük görevler düşüyor. Annenin daha farklı rolü var şefkat, sevgi, kucaklama, derleme toplama. Ülkemizin bugüne gelmesinde dünya ile rekabet edebilmesinde, tarımda, ekonomide, kültürde, sanatta, hayatın, yaşamın her alanında kadının alın teri göz nuru vardır.

 

Başta şehit ve gazi anneleri olmak üzere, eşleri olmak üzere, ablaları olmak üzere, onlara şükranlarımı ifade ediyorum. Büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Hanımefendilere saygılarımı sevgilerimi iletiyorum. Temennim şu, kadınlardaki inceliğin, zarafetin, güzelliğin, merhametin, adaletin tüm topluma yayılması toplumumuzun erkekleri açısından çocukları açısından önemli. Bu vesile ile tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Program Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdiği Tokat türkülerinin ardından katılımcılara kitap ve karanfil takdim edilmesi ile son buldu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.03.2019
Güncelleme Tarihi : 11.03.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar