KIŞLIK SALÇA YAPIMI BAŞLADI

10.9.2018
35482 kez Okunmuştur.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte kışlık hazırlıkları da hızlandı. Tokatlılar da kış yemeklerinin vazgeçilmezi olan salçaları kaynatıp, hazırlamaya başladı.

Tokat’ta da kışlık salçalar Eylül ayının gelmesiyle birlikte kaynamaya başladı. Her yaz Ağustos ayının sonlarında başlayan kışlık salça yapımı, Eylül aynın ilk haftasından itibaren yeniden başlıyor.

Öte yandan kentte kışlık salça sıkımı başlarken kimi vatandaşlar, domatesin çok pahalı olduğunu bu yüzden hazır salçaya yöneleceklerini kaydetti. Bazı yerlerde eskiden olduğu gibi kevgir ile yapılan salça bazı yerlerde ise makineden geçirilerek yapılıyor. Kimi vatandaşlar daha sağlıklı olan ev yapımı salça yönteminden vazgeçmeyeceklerini kaydederken kimi vatandaşlar da domatesin çok pahalı olduğunu bu yüzden de hazır salçaya yöneleceklerini söylüyor.

Turhal’a bağlı Dökmetepe Köyü’nde Eylül ayının ilk günlerinden itibaren kış hazırlıkları yapan Selma Somuncu, domates ve salça fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyledi.

Somuncu, sözlerine şöyle devam etti; “Tüm yemeklerimizde kullandığımız salçayı burada kendimiz kaynatıp hazırlıyoruz. Salça, kışın ve evlerin vazgeçilmezi. Yapımı da aslında zama mecburen yapıyoruz. Çünkü kış boyunca bunu kullanacağız. Bizim yöresel yemeklerimizin hazır salçayla tadı olmuyor. Örneğin batımızı, tiridimizi hep kendi salçalarımızla yapıyoruz. Domateslerimizi topluyoruz, yıkıyoruz hazır hale getiriyoruz. Eskiden bu domatesler ayakla çiğnenirdi. O zaman işimiz çok zordu. Şimdi neyse ki bunun için bir alet yapıldı, biz de onu kullanarak domatesleri eziyoruz. O makineden elde ettiğimiz çekilmiş domatesleri leğenlerimize doldurup altını yakıyoruz. Domateslerimiz kıvamını alana kadar karıştıra karıştıra salçamızı yapıyoruz. Bu salçayı kışın tüm yemeklerimizde kullanıyoruz. Salça bizim vazgeçilmezimiz. Bu sene salça fiyatları rekkırıyor, çok fazla zam geldi. Biz ihtiyacımızı aldıktan sonra salçanın fazlasını satmayı düşünüyoruz. Domates para etmiyama inşallah salça para edecek” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.09.2018
Güncelleme Tarihi : 10.09.2018
GÜNDEM

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
En Son Yorumlar