SESSİZCE GELEN TEHLİKE

25.12.2017
410 kez Okunmuştur.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, karbonmonoksit zehirlenmeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Soba zehirlenmelerine dikkat çeken Sümbül, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle kış aylarında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini dile getiren Sümbül, zehirlenmelerin birinci nedeninin sobaların odun yerine kömürle yakılması olduğunu söyledi.

Sümbül açıklamalarına şöyle devam etti; “İnsanların evlerini daha iyi ısıtmak ve sıcağı muhafaza edebilmek için kömür kullanıyor. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli unsur soba borularının ve bacaların temizliğidir. Baca temiz olmadığı takdirde rüzgar da ters eserse doğal olarak duman bacadan çıkmak yerine eve dolacaktır. Bu da zehirlenmeye sebep olur. Diğer yandan bacaların bağlantı noktalarında da sızıntı olmadığından emin olmak gerekir.  Karbonmonoksit zehirlenmesinin en kötü yanı hissedilememesidir. Kişi uykusunda zehirlenmeye başladıysa bunu fark edemez ve maalesef bir daha uyanamaz. Bu nedenle karbonmonoksit zehirlenmesi sessizce gelen bir tehlikedir. Zehirlenme yaşanmadan önce tedbir alınması gerekir. Öte yandan zehirlenme meydana geldiyse yapacak  fazla bir şey kalmaz. Tekrar söylemek gerekirse kış aylarına girerken bacaların mutlaka çok güzel bir şekilde temizlenmesi lazım. Sobalı odada yatılıyorsa bu şekilde tedbirlerin alınması gerekir. Zehirlenme fark edildiği takdirde evde çok fazla yapılacak bir şey yoktur. Bulunulan oda hemen havalandırılmalı ve kişi en yakın sağlık kurumuna sevk edilmeli”

CUMA HUTBELERİNDE KARBONMONOKSİT UYARISI

Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, bu konuda vatandaşları bilinçlendirmek için bakanlığın ve müdürlüğün faaliyetlerinden de bahsetti. Kış aylarında soba zehirlenmelerini en aza indirmek, hatta bitirmek için görevlerini yerine getirdiklerini belirten Sümbül; “Bu konuda halkı bilgilendirme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Vatandaşlarımıza el broşürleri dağıtıyoruz. Okullarda çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve velilerimize bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Sağlık Bakanlığımızın ve müdürlüğümüzün internet sitelerinde de konuyla ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı kamu spotlarımız var. Bir diğer uygulamamız ise Cuma hutbelerinde soba zehirlenmeleri konulu hutbeler okutulmasıdır. Bu şekilde insanlarımıza ulaşmaya ve onları bilinçlendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.12.2017
Güncelleme Tarihi : 25.12.2017
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
Yazar Bulunmuyor..
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar